Zengin kesime vergi geliyor!

Zengin kesime vergi geliyor!.11049
  • Giriş : 30.03.2009 / 09:25:00

New York, milyonerlere ek gelir vergisi koyarak, bütçe açığını 4 milyar dolar azaltacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

New York Times gazetesi, eyalet valisi David A. Paterson ile eyaletin yasama organının zenginlerden alınan gelir vergisinin geçici olarak arttırılması konusunda anlaşmaya vardığını yazdı. Gazete, 'milyonerler vergisi' olarak da adlandırılan yeni vergi sayesinde New York eyaletinin yılda 4 milyar dolar ek gelir elde edeceğini belirtti. Yeni vergi oranları, yasa teklifinin eyalet meclisi ve senatosu tarafından onaylanmasından sonra hayata geçecek.

3 yıl geçerli olacak

Gelir vergisi oranlarındaki bu yeni artışın 3 yıl için geçerli olacağına işaret eden gazete, yeni düzenlemeyle eyaletin tarihindeki en büyük vergi artışının hayata geçeceğini kaydetti. Haberde, yeni vergi oranları eyaletin mali açıdan zor durumda olduğu 2003-2005 yılları arasında alınan ek vergilerini bile geride bırakacağı belirtildi. Şu anda New York'ta en yüksek gelir vergisi oranı yüzde 6.85 seviyesinde bulunuyor. Bu vergiyi de yıllık geliri 40 bin doların üzerindeki evli çiftler ödüyor.

Yeni düzenlemede veri oranları için iki kademe oluşturulacak. Buna göre, en fazlaya vergiyi yılllık geliri 500 bin dolar ve üzeri olan gelir vergisi mükellefleri ödeyecek. Bu kesim için gelir vergisi oranı yüzde 8.97'ye çıkacak. İkinci dilimde ise yıllık geliri 300 bin dolar ve üzerinde olanlar yer alacak. Yine iyi kazanan bu vergi mükellefleri için gelir vergisi oranı yüzde 7.58 olacak.

Vali aylardır direniyor

Eyalet valisi Peterson'ın Demokratların istediği vergi artışını kabul etmemek için ayladır direndiği, ancak başta sağlık ve eğitim olmak üzere birçok alanda tasarrufa gidilmesine rağmen bütçe açığını kapatmak için başka çare kalmadığı konusunda ikna olduğu belirtildi. Geçen aralık ayında Peterson tarafından sunulan eyalet bütçesinde, beklenen vergi gelirlerinde 3.2 milyar dolarlık bir düşüş olduğu, sağlık harcamalarında ise ek 750 milyon dolarlık bir yükün oluştuğu kaydedildi. Sonuçta Petorson'ın yasa koyucularla vergi artışı konusunda anlaşma yapmak zorunda kaldığı savunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*