Zengin meraklılara kelepir tank

Zengin meraklılara kelepir tank  .13752
  • Giriş : 14.03.2008 / 15:47:00

Bulgaristan Savunma Bakanlığı ordu reformu çerçevesinde ihtiyaç fazlası olarak kabul ettiği tanklarını satışa çıkarma kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Savunma Bakanlığı Lojistik Komutanlığı Başkanı Tuğgeneral Boyko Arabaciyiski, ihaleyle satışa çıkarılacak tanklardan 13 tanesinin Rus yapımı "T-24" olduğunu bildirdi. Tankların teknik donanımlarının mükemmel ve çalışabilir durumda olduğunu ifade eden Arabaciyiski, ihaleye ancak Birleşmiş Milletler'in (BM) belirlediği ambargo ülkeleri listesinde yer almayan ülkelerdeki firmaların girebileceğini açıkladı.

İhtiyaç fazlası olarak satılacak tanklar arasında İkinci Dünya Savaşından kalma ve antikacıların büyük değer verdiği 6 Adet "Maybach" da yer alıyor.

Bulgaristan'ın elinde toplam 55 adet bulunan "Maybach" tanklarına dünyanın ünlü silah koleksiyoncularının büyük ilgi göstereceği tahmin ediliyor.

Savunma Bakanlığı Maybachlarından 8'ini de Bulgaristan Askeri Tarih Müzesine hediye edecek. İkinci Dünya Savaşından sonra büyük bölümü Türkiye sınırı bölgesine konuşlandırılan Maybachların çoğu son 15 yıldır bakımı yapılmayarak, çürümeye terk edilmişti. Türkiye sınırı yakınında Svilengrad bölgesinde yere gömülü olarak duran Maybachlardan biri yaklaşık 3 ay önce bir Alman vatandaşı ile bir Bulgar subayı tarafından parça parça çalınarak, Almanya'ya kaçırılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious