Zenginden alıp fakirlere dağıtıyorlar

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Erzurum Ebu İshak Vakfı, işadamlarından topladığı malzemeleri, yoksul vatandaşlara hayır çarşısıyla ulaştırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Köşk Mahallesi'nde bir işyerinde kurulan hayır çarşısında, ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlar giyim ihtiyacını ücretsiz temin ediyor.

Ebu İshak Vakfı, 14 yıl önce başlayan yardım faaliyetlerine, son olarak kurdukları yardım çarşısını ekledi. Çarşı ile işadamlarının yardımları sonucu alınan giyim malzemeleri ihtiyaç sahibi vatandaşları ulaştırılmaya çalışılıyor. Günlük 3 bin ekmek dağıtan vakıf, yolsul ailelere ayda 1,5 ton da et yardımı yapıyor. Yardım marketi kurmaya hazırlanan vakıf yöneticileri, faaliyetlerini tek çatı altında toplayarak market kurmayı planlıyor.

Ebu İshak Vakfı Yönetim Müdürü Resül Ergün, 14 yıldır yoksul ailelere yardım ettiklerini belirterek, ''Yardımlarımıza bir yenisini daha ekledik. 350 ailenin giyim ihtiyacını karşılamak için hayırseverlerin desteğiyle bir mağazada hayır çarşısı kurduk. Yoksul vatandaşlar, bu çarşıda kıyafet ihtiyaçlarını ücretsiz temin edebiliyor.'' dedi.

Mağazada gönüllü olarak çalışan Osman Gözüm ise, vatandaşların mağazadaki 'Hayır amaçlıdır para ile satılmaz' yazısını görünce şaşırdıklarını ve ilk kez böyle birşeyle karşılaştıklarını söylediklerini belirtiyor. Özellikle çevre illerden gelen insanlar yardım çarşısının olmasına çok şaşırdıklarının altını çizen Gözüm, "Bunun bir şaka olduğunu ve kendileri ile dalga geçildiğini sanıyorlar. Ancak ihtiyaç sahibi insanların gelip istedikleri eşyaları aldıklarını görünce böyle bir şeyin olabileceğini anlıyorlar." diye konuştu.

Vakıf olarak 30 koli eşyayı hazır beklettiklerini ifade eden Gözüm, herhangi bir doğal afette bu yardımları bölgeye göndermek için hazırda bulundurduklarını dile getirdi. Mağazadaki eşyaların iki haftada bir yenilendiğini vurgulayan Gözüm, "Özellikle okulların açılmasına az bir süre kala ihtiyacı olan öğrenciler çarşıya gelip istedikleri giyim malzemesini alabilirler." diye sözlerini tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious