Zenginin bebeği çok mu konuşuyor?

Zenginin bebeği çok mu konuşuyor?.16369
  • Giriş : 13.02.2009 / 09:45:00
  • Güncelleme : 13.02.2009 / 10:13:30

Daha beşikte beden dili ile konuşan bebeklerde bile sonucun değişmediği ve zengin bebelerin, fakirlerden daha fazla kelime ile konuştuğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kazakların Özbek'i yermek için kullandığı bir deyim, "Kazağın balası ıngaa ıngaa diye ağlar, Özbeğin balası dengi dengi diye bağırır" der... Bu deyimde dengi para anlamına gelmektedir. Ancak farklı kültür ve sosyal sınıflara ait bebeklerin vücut dilinin bile farklı olduğunu gösteren araştırma Kazakların bu noktada iyi gözlem yaptığını gösteriyor.

Çünkü, yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, ekonomik durumu iyi olan ailelerde 14 aylık çocuklar kendini ifade etmek için en az 24 farklı vücut hareketi yapıyor, dar gelirli alilerin çocuklarındaysa hareket sayısı ortalama 13'de kalıyor....

İşte o ilginç araştırmanın detayları

Vücut hareketleriyle iletişim kuran bebeklerin ilerde daha geniş kelime haznesine sahip oldukları bildirildi.

Chicago Üniversitesinden bilim adamlarının, farklı sosyal çevreden 50 kadar aileyi kapsayan araştırması, 14 aylıkken iletişim kurmak için geniş bir hareket yelpazesi kullanan bebeklerin, 4,5 yaşında daha zengin kelime hazinesine sahip olduklarını gösterdi.

Evde çocukları 90 dakikalık dönemler halinde filme alan bilim adamları, çocukların vücut dilinin ailenin sosyo-ekonomik düzeyine göre farklılıklar gösterdiğini de tespit etti.

Araştırma sonuçlarına göre, ekonomik durumu iyi olan ailelerde 14 aylık çocuklar kendini ifade etmek için en az 24 farklı vücut hareketi yapıyor, dar gelirli alilerin çocuklarındaysa hareket sayısı ortalama 13'de kalıyor.

Bilim adamları, ekonomik durumu iyi olan ebeveynlerin, çocuklarıyla konuşmak ve çocuklarının hareketlerine "kelime yüklemek" için daha fazla zaman bulduklarını, böylece daha fazla kelime öğrettiklerini vurguladılar.

Araştırmaya imza atanlardan Susan Goldin Meadow, dil öğrenmenin ilk evresinde çocukların hareketlerinin sosyal ortama bağlı olarak farklılık gösterdiğini görmenin kendilerini şaşırttığını belirtti.

Çocukların vücut hareketlerinin, ebeveynlerin tepkisini alması halinde, kelime öğrenmede dolaylı bir rol oynayabileceğini ifade eden Meadow, tepkiye örnek olarak bir çocuk oyuncak bebeği gösterdiğinde annenin "evet, bu bir oyuncak bebek" demesini gösterdi.

Science dergisinde yayımlanan araştırmada, kelime bilgisinin çocuğun okuldaki başarısında anahtar etken olduğuna da dikkat çekildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*