Zenginler Londra'yı seviyor

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Londra'nın dünyanın en zengin işadamları için çekici bir yerleşim merkezi haline geldiği, kentte 11'i yabancı uyruklu olmak üzere, dünyanın en zengilerinden 23 kişinin yaşadığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Londra'nın yabancı uyruklu zenginler için de cazibe merkezi durumunda olduğunu belirten araştırmacılar, bunun nedenleri arasında İngiltere'deki vergi yasalarının bu kişiler tarafından daha yumuşak bulunmasının yer aldığını bildirdi.

Londra'da yaşayan 23 sterlin milyarderinin 12'sinin İngiliz, diğerlerinin Hindistan'dan İzlanda'ya, Güney Afrika'ya kadar değişik milletlerden olduğunu kaydeden araştırmacılar, buna karşılık New York'ta 34 milyarderin yaşadığını, ancak bunların tamamına yakınının Amerikalı olduğunu hatırlattı.

Moskova ve San Francisco'da 20'şer süper milyarder yaşadığı, bunların da çoğunun yaşadıkları ülkenin vatandaşı olduğu hatırlatıldı.

Forbes.com tarafından yaptırılan araştırmanın sonuçlarını değerlendiren web sayfası editörü Paul Maidment, "Birçok kentin adının başında 'dünya başkenti' tabiri kullanılıyor. Ancak Londra, hala bütün bu kentlerden daha çok dünya elitini, dünyanın en zengin ve başarılı insanlarını kendine çekebiliyor. Bu anlamda da 'dünya zenginleri için mıknatıs' olarak anılmayı hak ediyor" dedi.

Londra'da yaşayan yabancı milyarderler arasında Hint asıllı "çelik kralı" Lakşmi Mittal, Rus petrolcü Roman Abramoviç, yine Rus petrolcü Leonard Blavatnik, Hollandalı bira üretecisi Charlene de Carvalho-Heineken, Hintli işadamı Anil Agarval gibi isimler bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious