Zenginlik, şeker hastası yapıyor

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

Sıkı çalışmaya alışmış Asyalıların son yıllarda zenginleşen kesimi, refah ve rahatlığa alışırken şeker hastalığı tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sağlık uzmanları yüzyıllardır metabolizmaları az yemek ve sıkı çalışmaya dayalı bir yaşam biçimine uyum sağlamış Asyalıların zenginleşen kesimlerinin, hamburger, çizburger, lazanya, tavuk kanadı kızartması gibi yeni yemek seçeneklerinin yanı sıra daha az hareketli bir yaşam sürmeye başlayınca şeker hastalığı risklerinin arttığını belirtiyor.

Hong Kong’daki Çin Üniversitesi’nden tıp profesörü Clive Cockram durumu şöyle özetliyor:
"Eğer eskiden fakir bir hayat sürüyorsanız ve aniden bolluğa kavuşursanız, siz daha fazla risk altındasınız demektir." Sağlık uzmanları, şeker hastalığının Asya’da ve diğer ülkelerdeki Asyalı topluluklarda salgın boyutunda yaygınlaşabileceğinden de korkuyorlar. Asyalıların şeker hastası olma riski, Kafkasyalılardan 4 kat fazla.

AIDS’TEN ÇOK ŞEKER HASTASI
İngiltere’deki Warwick Hastanesi şeker hastalığı uzmanı Şirin Boardman, "AIDS hastasından çok şeker hastası var. Kısa bir süre sonra şeker hastalığı gelişmekte olan ülkelerin ana sağlık sorunu haline gelecek" diyor.

Warwick Hastanesi kayıtlarına göre, Britanya’daki 40 yaşın üzerinde her 4 Asyalıdan biri ve Pakistan kökenlilerin yüzde 40’ı şeker hastası olacak.

Moğolistan’dan kuzeyde Japonya’da güneyde ise Yeni Zelanda’ya uzanan Batı Pasifik bölgesinde, bugün 67 milyon olan şeker hastası sayısının 2025’te 100 milyonu bulacağı tahmin ediliyor.

TUTUMLU GEN TEORİSİ
Diyabet uzmanlarından bazıları, kısaca "tutumlu gen teorisi" denilebilen bir görüşü savunuyor.

İngiltere’den bir diyabet uzmanı Kirpal Marwa, "Açlığın aslında insanları şeker hastalığından koruduğunu savunan bir teori var" diyor.

Bu görüşe katılan Cockram, "İnsan organizması asıl olarak binlerce yıl boyunca, insanı açlıktan ölmekten, yoksunluktan ve avlanıp öldürülmekten korumak için birçok koruyucu mekanizma geliştirmiştir. Bu mekanizmalar bizi, geliştikleri ortamın tamamen zıttı olan şu anki çevremizin etkilerinden korumazlar" dedi.
"Tutumlu gen" teorisine göre, eksik beslenmiş bir fetus muhtemelen daha küçük bir pankreasa sahip olacak ve bu pankreasın yaşamın daha sonraki dönemlerinde bolluk ve şeker zengini bir beslenme tarzıyla başetme gücü daha az olacak.

Pakreas, insanın şekeri kullanması ve depolamasına yardımcı olan ensülini üretiyor. Ama vücudumuz yeterince ensülin üretemez ya da ensülini uygun biçimde kullanamazsa, şeker uygun biçimde depolanıp kullanılamaz, kanda birikir ve bu da şeker hastalıklarına yol açar.

Dünyada toplam 246 milyon şeker hastası var ve bu rakamın 2025’te 380 milyona ulaşması bekleniyor. 2003’te tüm dünyadaki şeker hastalarının sayısı 194 milyondu.

Her yıl dünyada şeker hastalıklarına bağlı olarak 3 milyon kişinin öldüğü belirtiliyor.

ÇARE HERKES İÇİN AYNI
Hong Kong Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Karen Lam’a göre Asyalılar için de şeker hastalıklarının çaresi, diğer insanlarla aynı: "daha az yemek, daha çok egzersiz yapmak." Henüz bir tedavisi olmayan şeker hastalığı sadece yaşlıların hastalığı da değil.

Japonya’da lise öğrencileri arasında 2. tip şeker hastalarının sayısı her 100 bin kişi için 1976-1980’de 7,3 iken, 1991-1995 arasında 13,9’a çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious