Zerkavi'nin ismi İstanbul saldırısında geçiyor!

  • Giriş : 09.06.2006 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, Irak'ta öldürülen terörist Zerkavi'nin isminin İstanbul'daki bombalı saldırılarda geçtiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çalışkan, Türkiye'nin bütün dünyada olduğu gibi terör saldırılarına yönelik mücadale ettiğine işaret etti.

Genelkurmay Başkanlığı'nın Atabey Operasyonu ile kendilerinin basından bilgi edindikleri yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Çalışkan, devletin kurumlarının anayasa ve kanunlar çerçevesinde eşgüdüm içerisinde çalıştığını vurguladı. Emniyet teşkilatının adli görevlerde savcılıkla birlikte hareket ettiğine işaret eden Çalışkan, konunun yargı aşamasında olduğunu ve daha fazla açıklama yapmanın uygun olmadığına işaret etti.

Çalışkan, Atabey Operasyonu'nda ismi geçen Emniyet teşkilatının mensuplarının savcılığa ifade verdiklerini ve kendilerinin de olayı araştırmak için polis müfettişi görevlendirdiğini söyledi.

Atabey Operasyonu'nın basına sızdırılmasıyla ilgili çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Çalışkan, konuyla ilgili ellerinde bazı iddiaların olduğunu ve onları araştırdıklarını ifade etti. Çalışkan, olayın aydınlatılması için basın mensuplarının kendilerine yardım etmesi gerekli olduğuna işaret etti.

Çalışkan, bir milletvekilinin oğluna trafik cezası kestiği için polis memurlarının görevden alındığı yönündeki iddiaları yalanladı. Çalışkan, İstanbul Şile'de bir milletvekilinin oğluna ceza kesilmesi sonrasında yaşanan olaylarla ilgili gerekli soruşturmanın yapıldığını belirtti.

Bir basın mensubunun Türk polis teşkilatının Avrupa Gay Polisler Birliği'ne katılıp katılmayacağı yönündeki bir soruya ise Çalışkan, kendilerine birliğe katılmaları yönünde bir davetin gelmediğini söyledi. Çalışkan, polis teşkilatının Avrupa'daki bazı polis birliklerine katıldığını vurguladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Keçiören Belediyesi çalışanları arasında yaşanan silahlı kavgayla ilgili soruya ise Çalışkan, olayla ilgili Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün gerekli çalışmaları yaptığını söyledi.

POLİS MESLEK YÜKSEK OKULLARINA ÖĞRENCİ ALINACAK

Çalışkan, 2005-2006 eğitim ve öğretim döneminde 24 polis meslek yüksek okulundan 350 bayan, 6 bin 371 öğrenci mezun olacağını, 2006-2007 eğitim ve öğretim döneminde 6 bin 100 erkek ve 305 bayan olmak üzere toplam 6 bin 405 öğrencinin alınacağını ifade etti. Çalışkan, polis meslek yüksek okullarına müracaat şartları ve sınav takvimi ile ilgili bilgilerin öğrenci seçme sınavı sonrasında kamuoyuna duyrulacağını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious