Zevahiri öldürüldü mü?

Zevahiri öldürüldü mü?.13448
  • Giriş : 02.08.2008 / 21:56:00

El Kaide terör örgütünün "iki numaralı ismi" Eyman El Zevahiri'nin öldürüldüğü iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

El Kaide terör örgütünün "iki numaralı ismi" Eyman El Zevahiri'nin 28 Temmuz'da Pakistan'ın aşiret bölgesinde düzenlenen ve "kimyasal silah uzmanı" Midhat Mursi El Sayid Umar'ın öldürüldüğü sanılan füze saldırısında öldüğü ya da yaralandığı ileri sürüldü.

Haberler üzerine açıklamada bulunan Pakistan ordusu, bu konuda hiçbir bilgiye sahip olmadığını bildirdi. Ordu sözcüsü General Athar Abbas, "Bu konuya ilişkin hiçbir bilgi ya da kanıt yok. Güvenilir bir bilgiye sahip değiliz" dedi.

Amerikan CBS televizyonu, üst düzey bir Taliban komutanından gelen, 28 Temmuz'da Güney Veziristan'daki saldırıdan sonra Eyman El Zevahiri'yi tedavi etmek için acilen bir doktor gönderilmesi istenen bir elektronik mesaja ulaştığını bildirdi.

Afganistan'dan düzenlenen söz konusu saldırıda 3 füze atılmış ve "kimyasal silah uzmanı" Midhat Mursi El Sayid Umar ile 3 gencin bulunduğu 6 kişinin öldüğü belirtilmiş, ancak Pakistan ordusu Umar konusunda kesin bilgi bulunmadığını açıklamıştı.

CBS'e göre ise Pakistan Talibanının etkin isimlerinde Beytullah Mehsud'un imzasını taşıyan 29 Temmuz tarihli elektronik mesajda Zevahiri'ye atıfta bulunularak, "çok acı çektiği ve yaralarının enfeksiyon kaptığı" yazıyor.

Kökten dinci siteleri izleyen bir grup olan IntelCenter da birkaç gündür Zevahiri'nin operasyonlarda öldüğü ya da yaralandığı konusunda bilgiler geldiğini belirtiyor.

TALİBANDAN YALANLAMA

Pakistan'daki Taliban örgütü, Amerikan medyasında çıkan, 'Zevahiri'nin öldüğü ya da ağır yaralandığı" yolundaki haberleri yalanladı.

Pakistan'daki Taliban'ın lideri Beytullah Mehsud'un sözcüsü Mulvi Umar, "Bunu kesinlikle yalanlıyoruz" dedi. Umar, saldırıda sadece din okulu öğrencilerinin öldüğünü söyleyerek, "Amerika ne zaman suçsuz kişileri hedef alsa ve öldürse, yaptığı zulmü meşrulaştırmak için bu türden bir propagandayla; büyük bir şahsiyeti öldürdüğü propagandasıyla ortaya çıkıyor" dedi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*