Zeydi, ayakkabılarını neden fırlatmış?

Zeydi, ayakkabılarını neden fırlatmış?.13119
  • Giriş : 22.12.2008 / 14:00:00
  • Güncelleme : 22.12.2008 / 13:00:56

Iraklı gazeteci El Zeydi'nin Bush'a ayakkabı fırlatmasının arka planı ortaya çıktı. Okuyunca hak vereceksiniz...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Iraklı gazeteci El Zeydi'nin Bush'a ayakkabı fırlatmasına neden olan öfkesi, Kuran-ı Kerim'i nişan tahtası yaparak delik deşik eden Amerikan askeri yüzünden başlamış. Geçen mayısta bu haberi yazan gazeteci, Bush'tan intikam almayı kafasına koymuş.

ABD Başkanı George W. Bush'a ayakkabılarını fırlatarak dünyada gündeme oturan ve hala tutuklu bulunan Iraklı gazeteci Muntazar el Zeydi'nin nasıl "radikalleştiği" ortaya çıktı. 28 yaşındaki gazetecinin ağabeyi Uday el Zeydi, İngiliz gazetesi The Times'a konuştu. Uday el Zeydi, ABD işgali sırasında görev yapan kardeşinin ruhsal durumunun üst üste gelen olaylar yüzünden bozulduğunu söyledi.

Ağabey Uday El Zeydi, "Kardeşim El Bağdadiye'de muhabir olarak çalışmaya 2005'te başladı. Üç yıl boyunca aralarında intihar saldırılarının da olduğu birçok katliama tanıklık etti. Ama onu en çok ağlatan, küçük Abir'in hikayesi oldu" dedi.

Yaptığı haberlerle değişti

Beş Amerikan askeri, Bağdat'ın güneyindeki Mahmudiye'de yaşayan Cenabi ailesinin evine 2006 yılında bir baskın düzenlemişti. Askerler, 14 yaşındaki Abir Cenabi'yi ırzına geçtikten sonra öldürdü. Abir'in annesi, babası ve yedi yaşındaki kız kardeşi de katledildi. Askerlerden dördü yargılandı, üçü ömür boyu hapis cezasına mahkum edildi; tüm Iraklılar gibi El Zeydi de yıkıldı.

Bu haberi televizyonuna geçen El Zeydi, geçen mayıs ayında haberleştirdiği bir başka olay üzerine çılgına döndü. Bağdat'ın batısındaki Rıdvaniye'de, bir Amerikan keskin nişancısının silahından çıkan mermilerle delik deşik edilmiş bir Kuran-ı Kerim bulunmuştu. El Zeydi'nin ağabeyi Uday, olayı şöyle özetledi:

Gördükleri radikalleştirdi

"Kardeşim sürekli bu konudan bahsediyordu. Kısa gazetecilik kariyerinde, muhabir olarak aldığı görevler arasında onu radikalleştiren başlıca konu bu oldu. Savaşta gördüğü korkunç sahneler ve zalimce trajediler Muntazar'ın ruh halini değiştirdi. Sonunda basın toplantısında gördüğünüz sahne geldi."

Hala tutuklu bulunan Muntazar el Zeydi'nin, ülkeyi ziyaret eden yabancı bir devlet başkanına saldırı suçundan 15 yıl hapsi isteniyor. İşkence gördüğü bildirilen El Zeydi'nin ailesinin mahkumu ziyaret etmesine de izin verilmiyor.

Meyve suyu barından muhalif televizyona

Aağabeyi Uday'ın ifadesine göre, Bağdat'ın güneyindeki yoksul bir Şii mahallesinde büyüyen Muntazar El Zeydi, anne-babası öldükten sonra sekiz kardeşiyle birlikte inşaatlarda çalışmaya başladı. Bir süre sonra meyve suyu satan bir "barda" iş buldu. Akşamları da üniversiteye gidiyordu.

2003'te ABD işgaliyle birlikte Saddam Hüseyin devrilince, El Zeydi akrabalarıyla birlikte Bağdat'ın kuzeyindeki Diyala'ya kaçtı. Burada, bir Amerikan uçağından atılan bombalar, komşu evlerindeki aileyi yok etti. Bu ailenin hikayesini anlatmak üzere başladığı yolculuğu, muhabir olarak tamamladı. Bağdat'a dönüp Teknik Ensitütü'den mezun olan El Zeydi, sonunda Kahire merkezli bir uydu televizyonu olan El Bağdadiye'de iş buldu. Irak'ta oldukça popüler olan kanal, ABD işgaline ve Irak hükümetine muhalifti.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*