Zeytin, et fiyatını ikiye katladı

Zeytin, et fiyatını ikiye katladı.8834
  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Karasal iklimin hakim olduğu Özbekistan'da zeytin, ef fiyatını ikiye katladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zeytinin yetişmediği ve dışardan getirildiği Özbekistan'da en kalitesiz zeytinin fiyatı 7 doların altına düşmezken, kaliteli zeytinin fiyatının 11 dolara yaklaştığı oluyor. Halkın mutfakta en çok kullandığı gıdaların başında gelen et ise bu rekabette gerilerde kalarak kalitesine göre 3 ile 4 dolar arasında müşteri buluyor.

Marketinde zeytin satan Şerif Alimov, zeytinin pahalılığını ithal ediliyor olmasına bağlıyor. Alimov, "Bizde zeytin yetişmiyor. Genelde İspanya, Türkiye ve Yunanistan'dan getiriliyor" derken, bir taraftan da zeytine olan ilginin altını çiziyor.

Etin, fiyatta zeytinin gerisinde yeralıyor olmasını doğal karşılayan satıcılar, zeytin fiyatının yüksek olmasında, bunun çok az yerde satılıyor olmasında etkili olduğunu belirtiyor. Ülkedeki mevcut zeytin miktarının talebe göre az olması da fiyatını yükselten bir başka etken oluyor.

Ülkede et günlük sofralarda eksik olmazken, zeytin daha çok önemli günlerin ikram çeşitleri arasında yer alıyor. Zeytin fiyatının cep yaktığı ülkede halk, zeytini daha çok önemli günlerde hazırlanan sofralarda kullanıyor. Ülkede yerli halkın yanı sıra zeytine en çok ilgi gösteren bir kesim de değişik vesilelerle burada bulunan Türkiye vatandaşları oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious