Zeytin, Türkiye'nin parlayan yıldızı

Zeytin, Türkiye'nin parlayan yıldızı.35840
  • Giriş : 07.05.2006 / 00:00:00

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin, Türkiye'nin zeytinde geri kaldığı bir dönemde komisyonun kurulmasının, zeytinciler ve ülke dına çok sevindirici olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tesisler hakkında milletvekillerine bilgi veren Tariş Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin, komisyon sonuçlarının ilk aşamada mükemmel olmayabileceğini, buna da saygıları olduğunu ifade ederek, "Çünkü evrelerden geçecektir. Ülkemizin milli bir politikaya ihtiyacı var. Her zaman üretici olarak arkanızdayız. Komisyonun başarılı olması ülkemize çok önemli bir katkı sağlayacaktır. Milli değerlerimize sahip çıkma açısından bu sistemi oluşturdunuz. Bu gelişme süreci çok önemli ve tehlikeli bir süreçtir. Kontrol edilmeyen güç, güç değildir. Bu gücü kontrol etmek zorundayız. Hep beraber sektörel bir milli politika kurmamız gerekmektedir. Bu gelişme trendinin tehlikelerle dolu olduğunu düşünüyorum. Milli tavırlarımızı koymak zorundayız. Çünkü bu gelişmeyi kendi lehine çevirmek isteyen dış çevreler olabilecektir, olur da" dedi.

TBMM Zeytincilik Araştırma Komisyonu Başkanı Edirne Milletvekili Necdet Budak ise, olumlu tepkiler aldıklarını ifade ederek, Türkiye'nin muhalefeti, iktidarıyla güzel şeyler yapmaya çalıştıklarını belirtti. Milli ekonomiye direk katkısı olacak tarım, narenciye, zeytinyağı komisyonları kurulduğuna işaret eden Budak, "Amacımız Ege'yi, Marmara'yı, Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu'yu, Akdeniz'i gezmek. Zeytinyağı ve diğer yağ sektörü temsilcileri ve üreticiyle bire bir görüşmek. Zeytin Türkiye'nin parlayan yıldızı diyoruz. Önü de açık. Avrupa'da rekabet edebileceğimiz bir ürün. Üstelik potansiyelimiz de var. Eksiklerimiz var. Türkiye'de kişi başı 1 kg bile zeytin tüketmiyoruz. Buradan Erdoğan ve Baykal'a zeytinyağı götüreceğiz" diye konuştu.

Birlik Başkanı Cahit Çetin, tesis gezisinin ardından Adramis Termal Otel'de bu konudaki gelişmeleri değerlendirdi. Çetin, Türkiye'nin zeytinyağında önemli bir gelişme kaydettiğini ifade etti. Şimdi gelişmekte olan sektörün yıllarca ihmale uğradığını belirten Çetin, şöyle dedi:

"Dünya ülkelerinden geri kaldığımız bir dönemde araştırma komisyonunun kurulması çok sevindiricidir. Çok güzel bir tarafı da var bunun. Muhalefeti ve iktidarıyla aynı noktaya kilitlenmiş olmaları gerçekten çok sevindirici. Bu anlamda araştırma komisyonu, yöreleri gezerek sorunları yerinde tespit ediyor. Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği olarak komisyonun çalışmalarına tam destek veriyoruz. Kendilerinin bu çalışmasının ortaya çıkaracağı ülke politikalarına ülkemizin ihtiyacı var. İlk aşamada yıllarca ihmale uğramış bu konunun gündeme gelmesi bizi mutlu etmişse de bazı şeyler gözden kaçabilir. Bunları da normal kabul ediyoruz. Ama komisyon üyelerimizin bu konuda çok kararlı olduğunu görüyoruz. Milli politikalarla ülkemizin tarz ve davranışlarını tespit etmesi ve uluslararası arenada pazarlamada söz sahibi olabilmemiz için alınacak tedbirlerle beraber, vekillerin halkın huzuruna çıkmaları, ülkemizin zeytinyağına ne kadar önem verildiğinin çok çarpıcı bir örneği. Önümüzdeki günlerde komisyonun bu bilgileri değerlendirme süreci olacaktır. Sadece zeytinyağı değil, aynı zamanda bitkisel yağlar da bu komisyonun görevi. Ülkemiz için diğer sektörler için ve şimdiye kadar ülkemizin zeytincilikte kaybettiği ivmenin tekrar yerine gelmesi tek temennimiz. Şu an 6. sıradayız üretimde. Çok kısa sürede, doğru milli politikalar sayesinde kaybettiklerimizi telafi edebileceğiz."

Türkiye'nin zeytincilikte 500 bin ton rekolte üretebilecek kabiliyette olduğuna dikkat çeken Çetin, "Yeter ki bu doğru sistem ve milli politikalara uygun bir şekilde olsun" şeklinde konuştu. Ardından komisyon üyeleri, Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, tarım müdürleri, ziraat ve ticaret odaları ile kooperatif temsilcileri ve zeytin üreticileriyle biraraya geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious