Zeytinburnu patlamasında kamu kurumları kusurlu

Zeytinburnu patlamasında kamu kurumları kusurlu.14312
  • Giriş : 12.04.2008 / 18:11:00

22 kişinin ölümüne yolaçan patlamadan sonra oluşturulan 5 kişilik bilirkişi heyeti çalışmalarıın tamamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Davutpaşa'da 22 kişinin ölümüne yolaçan patlamadan sonra oluşturulan 5 kişilik bilirkişi heyeti çalışmalarıın tamamladı. Bilirkişi raporunda bazı devlet kurumları da kusurlu bulundu.

Savcılık şimdi ihmali bulunan kurumların sorumlularını hakkında yasal işlem başlatacak.

31 Ocak günü İstanbul Davutpaşa'da ruhsatsız çalışan maytap atölyesindeki patlamanın ardından Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı harekete geçti.

22 kişinin öldüğü, 116 kişinin yaralandığı patlama sonrası savcılık ilk olarak, bir bilirkişi heyeti oluşturarak patlamanın sorumlularının tespit edilmesini istedi.

5 kişilik bilirkişi heyeti 1.5 aylık çalışmanın ardından raporunu tamamlayarak savcılığa sundu.

Raporda başta Zeytinburnu Belediyesi olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İl Müdürlüğü ile elektrik kurumunda ihmaller olduğu tespit edildi.

16 sayfalık rapor sonrasında savcılık harekete geçerek ihmali bulunan kurumlardaki sorumlularının isim listesini istedi. Savcılık söz konusu ihmali bulunan çalışanlar hakkında yasal işlem başlatacak.

Patlamada hayatını kaybedenlerin yakınlarının açtığı dava ise sürüyor. Avukatlar ihmali bulunan kamu kuruluşlarından da maddi ve manevi tazminat davası talep ediyor.

Patlama 22 can aldı

İstanbul Zeytinburnu'ndaki bir iş merkezinde 31 Ocak sabahı meydana gelen patlamada 22 kişi hayatını kaybetti, 120 kişi yaralandı. Bölgede maytap kalıntılarına rastlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious