Zeytinburnu'ndaki patlamada ilk rapor

Zeytinburnu'ndaki patlamada ilk rapor.23964
  • Giriş : 01.02.2008 / 18:30:00

Zeytinburnu'nda meydana gelen patlamanın ardından olayı incelemek üzere İstanbul Teknik Üniversitesi'nden bilirkişi heyeti oluşturuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Altı kişilik bilirkişi ekibi sabah saatlerinde patlama olan binada ve çevrede incelemeler yaptı. İTÜ İnşaat Fakültesi'nden Prof Dr. Ahmet Saygun, Kimya Metalurji Fakültesi'nden Prof Dr Servet Timur, İTÜ İnşaat Fakültesi'nden Doç Dr Necmettin Gündüz, Yrd Doç Dr Mecit Çelik, Yrd Doç. Dr Hasan Yıldırım oluşan heyet ön raporunu tamamladı. Heyetin oluşturacağı asıl geniş rapor ise önümüzdeki hafta hazırlanacak. Heyetin hazırladığı raporda patlamanın olduğu binanın tümüyle kullanılamaz durumda olduğu belirlendi. Patlamanın meydana geldiği iş hanının yakınındaki diğer binaların cam ve doğramalarında ciddi hasar olduğu kaydedilen rapordaki diğer tespitler ise şu şekilde sıralandı; " Söz konusu firmada halk arasında maytap ve fişek olarak tanımlanan malzemeler üretmek üzere çeşitli aşırı oksidan ve yanıcı maddeler kullanıldığı görüldü. Bu tür malzemelerin imalatı veya imalatta kullanılması özel izne ve emniyet gerektirir. Söz konusu enkaz alanında bu tip özel önlemler göze çarpmamıştır. Miktar konusunda tespit yapılamamıştır."

Enkaz altından çıkartılan patlamamış patlayıcı maddeler emniyetli depolara nakledildi. Hasar gören binan yıkılması ve enkazın taşınması için çalışmalar başlatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious