Zeytinyağında marka, şişenin içinden geçecek

Zeytinyağında marka, şişenin içinden geçecek.6089
  • Giriş : 30.01.2009 / 12:38:00

Dünyanın 5. büyük zeytinyağı üreticisi olan Türkiye'nin, dünya pazarındaki payı ve tanınırlığının artırılması için özel bir şişe tasarımı üzerinde çalışıldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ölken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şişe Cam'ın desteğiyle yaklaşık bir yıl önce Türk zeytinyağının sunumuna yönelik özel bir cam şişe tasarımı çalışması yapılmaya başlandığını söyledi.

Ölken, bu tasarım için Şişe Cam'ın gerekli bütçe desteğini sağladığını ve tanınmış tasarımcılara dizayn çalışmaları siparişi verildiğini belirterek, çeşitli tasarımcılar tarafından hazırlanacak olan tasarımlar arasında kabul gören tasarımın, Şişe Cam tarafından üretime sokulacağını kaydetti.

Cam şişeli zeytinyağı ihracatında, Türkiye'ye özgü bir şişenin raflarda yer almasını ve şişenin Türk zeytinyağı imajıyla bütünleşmesini sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Ölken, şöyle konuştu:

''Bu çalışma, rekabetten önce imaja, tanıtıma yönelik bir çalışmadır. Tasarımcıların çalışmaları son aşamasına gelmiştir. Kısa sürede neticeler kamuoyuyla paylaşılacaktır. Tabii ki Şişe Cam ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğinde attığımız bu çalışma dünya pazarlarında Türk zeytinyağını marka haline getirmek için atılan ilk adımdır. Dünya genelinde marka olmak için daha oldukça uzun yolumuz ve rekabetçilerimiz var. Bir tek bu çalışma ile yetinilmeyecek. Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB) ile kurulan Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), yurt dışı tanıtım çalışmalarına hızla devam etmektedir.''

-ZEYTİNYAĞI KÜLTÜRÜNE SIFIR YAŞ GRUBUNDAN BAŞLANMALI-

Ölken, zeytinyağının ayrı bir kültür, alışkanlık ve yaşam biçimi olduğunu ifade ederek, aslında tüketimin ürünün fiyatı ile çok fazla bağlantılı olmadığını söyledi.

Türkiye'de kişi başına milli gelir 3 kat dahi artsa, zeytinyağında kişi başına tüketimin o oranda artmayacağını ileri süren Ölken, şunları kaydetti:

''Çünkü zeytinyağını beslenme alışkanlıklarında bir tarz olarak benimsemeyen insanlar, bu ürünü daha fazla tüketmezler. Bundan dolayı iç tanıtıma aslında sıfır yaş grubu ile başlamak lazım. İlköğretim okul kitaplarına 'Ali topu tut' ile beraber 'Ali zeytini al, Oya zeytinyağını ver' cümlelerini koymakla başlamak lazım. O zaman orta vadede insanlarımıza bu ürünü anlatmış, tanıtmış ve benimsetmiş oluruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*