Zico: Alkmaar'ı yenecek güce sahibiz

Zico: Alkmaar'ı yenecek güce sahibiz.7792
  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

Zico, Fenerbahçe TV'de katıldığı programda soruları yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico, UEFA Kupası'nda ilk maçta 3-3 berabere kaldıkları AZ Alkmaar takımını Hollanda'da yenecek güce sahip olduklarını söyledi.

AZ Alkmaar'ın, kaliteli ve ne yaptığını bilen futbolculara sahip bulunduğunu, ilk maçta şanslarının da yanlarında olduğunu ifade ederek, ''Onların futbolcuları kadar bizim oyuncularımız da kaliteli. Alkmaar'ı Hollanda'da yenecek gücümüz var. Kaliteli futbolcuları kadrosunda barındıran kulüplerin ne zaman, ne yapacakları belli olmaz. Futbolda daha az hata yapan kazanıyor'' dedi.

Brezilyalı teknik adam, Fenerbahçe'nin tur şansı için ''Yüzde 49'' derken, şu görüşlere yer verdi:

''Yüzde 49 bizim, yüzde 51 rakibin tur şansı var diyebiliriz. Alacağımız bir galibiyet bizi üst tura çıkaracak. Hollanda'da kazanacak bir kadromuz, oyuncularımız var. AZ Alkmaar'ın, sahasında maç kaybetmeyeceğinin de garantisi yok. İstediğimiz oyunu sergileyebilirsek ve bitirici vuruşları başarabilirsek, AZ Alkmaar maçından galibiyetle ayrılacağımız düşüncesindeyim. Buradaki ilk maçta öne geçen taraf onlardı. Alkmaar'da biz öne geçersek, ondan sonra rakip futbolcuların reaksiyonları nasıl olur, bilemiyorum. Bizim futbolcularımız, gol yemelerine rağmen maçı bırakmadı. Hollanda'da umarım öne geçen ve maçı kazanan biz oluruz.''

''İŞİME KARIŞILDIĞINDA BEN GİDERİM''

Teknik direktör Zico, kulüp başkanı Aziz Yıldırım'ın, hiç bir zaman işine karışma girişiminde bulunmadığını belirterek, ''Olmayacağını da biliyorum. Bu olduğu zaman ben olmayacağım, giderim'' dedi.

Bu konuda çok net olduğunu, bugüne kadar ne başkan Yıldırım, ne de başka birinin işine karışmadığını ifade eden Zico, ''Herkesin sorumluluğunu ben biliyorum, onlar da benim sorumluluğumu biliyor. Teknik konularda sorumluluk benimdir. İdari konularda sorumluluk başkanımız ve yönetimindir. Onlar işlerini çok iyi yapıyor. Bana da güveniyorlar. Benim de işimi yapacak tecrübem ve kendime, ekibime, oyuncularıma güvenim var. Zaman zaman fikir alışverişi yapıyoruz, görüşlerimizi paylaşıyoruz, o kadar'' diye konuştu.

Zico, Japonya'da 11 yıl boyunca yaptığı çalışmalardan sonra takdir edildiği için son 4 yıl da Japonya Milli Takımı'nın başına geldiğini kaydederken, ''Şunu söylemeliyim, Fenerbahçe yönetimi, camiası riske girmemiştir, kumar oynamamıştır. Futbol bilgisi bakımından dünyada ünlü, dünyada etkili isimlerle çalışmış bir teknik direktörü göreve getirmiştir'' ifadesini kullandı.

HAKEM HATALARI

Zico, bir soru üzerine, hakemler hakkında konuşmak istemediğini, ancak hakem hatalarından puan kaybedildiğinde de emeklere üzüldüğünü söyledi. Bu konuda bazı örnekler veren Zico, ''Bunların nasıl olduğunu düşününce, insan üzülüyor. Bizim lehimize verilen hakem hatasıyla kazandığımız hiç bir maç yok, ama kaybettiğimiz maçlar var. Hiç bir hakemin Fenerbahçe'ye karşı olduğuna, aleyhine karar vermek için sahaya çıktığına inanmıyorum, ama herkes işini biraz daha düzgün yaparsa, her şey daha iyi olur. Hatalar hep aleyhimize olmaya başladı. İnsanın canını sıkan nokta bu'' dedi.

''SEYİRCİSİZ FUTBOLUN TADI YOK''

Brezilya'da daha önce Spor Bakanlığı yaptığı hatırlatılarak, ''Elinizde yetki olsa, Türkiye'de hangi konuda bir yasa çıkarırdınız?' sorusuna Zico, ''Böyle bir gücüm olsaydı, ilk yapmak isteyeceğim şey, seyircisiz Futbol oynama kararlarını tamamen ortadan kaldırmak olurdu. Seyircisiz futbolun tadı yok, olmaz'' dedi.

Futbolun, seyircisiz tanımlanamayacağını vurgulayan Zico, 5-10 kişi yüzünden 40-50 bin kişinin cezalandırıldığını, bunu büyük bir haksızlık olarak gördüğünü söyledi.

Brezilyalı teknik adam, ''Olay olmaması için her türlü önlem alınmalı, ama diğer taraftarlar, bunlar yüzünden cezalandırılmamalı. Olaylara neden olanlar belirlenip, cezalandırılmalı, ancak başkalarının haklarını yemeleri önlenebilir. Ben bundan çok mustaribim'' diye konuştu.

''KEZMAN SAHADA SAKİN OLMALI''

Zico, oyuncularıyla ilgili görüşlerini de açıklarken, Kezman'ın, saha içinde bazı pozisyonları kafasına takıp, bunları bir sonraki pozisyona taşıyıp kart görebildiğini söyledi.

Bunun iki kez başlarına geldiğini kaydeden Zico, ''Kezman saha içinde biraz daha sakin ve sabırlı olmalı. Sinirini durdurmayı başarırsa çok daha iyi olacak. Takıma dönmek için çok çalıştığını, formayı ne kadar özlediğini ve hırsını antrenmanlarda görüyoruz. Sadece sabrını geliştirmeli'' dedi.

Deivid'in şansının biraz eksik olduğunu, ancak daha iyi olacağı düşüncesini taşıdığını ifade eden Brezilyalı teknik adam, Alex'in neler yapabileceğini, neler yaptığını ve kapasitesini ise izleyenlerin çok iyi bildiğini dile getirdi.

Taraftarın her şeye hakkı olsa da Alex'e yapılanı, bu futbolcunun hak etmediğini kaydeden Zico, ''Onun Fenerbahçe'ye kazandırdıkları ortada. Protestonun taraftara bir şey kazandırmayacağını düşünüyorum. Bu noktada Alex'e sabırlı olmak gerekiyor. Sakatlıktan yeni çıktı ve halen sakatlık dönemini tamamen atlatma dönemini sürdürüyor. Bu her futbolcu için böyle. Bir futbolcuya hassas davranıp, ihtiyaç duyduğunda destek vermek gerekir'' şeklinde konuştu. Her futbolcunun yedek kulübesinde oturtulup, dinlendirilebileceğini, Alex'in de ilk 11'de sahaya çıkıp daha sonra kulübeye alındığı çok maç olduğunu belirten Zico, ''Şimdi Alex'in oynaması gereken bir dönem. Takıma ve taraftara çok şey verebileceği bir dönem var. Onun, sakatlık olmadığı sürece sahada olmasını doğru buluyorum. Doktorlarımızın verdiği olumlu rapor doğrultusunda, sürekli sahada tutacağım. Alex, perşembe günü de güzel oynayacak ve maçı kazanmamıza yardımcı olacak'' dedi.

TARAFTARIN DESTEĞİ

Taraftarın, kendileriyle birlikte olduğu, destek verdiği sürece yararlı olabileceğini ve bu desteğe en çok futbolcuların muhtaç olduğunu anlatan Zico, bu konuda şunları söyledi:

''Futbolcular bunu hissettikçe daha güçlü oluyorlar. Biz, tek hedef için birlik olmalıyız. Taraftar, yönetim, kulüp, Futbol takımı çalışanları, televizyonumuz, tüm camia şampiyonluk ve başarı hedefi için birlikte olmalıyız. Hedefe ulaşınca yine beraber olacağız. Fenerbahçe taraftarı, sahadaki futbolcunun mücadelesinden ve iyi niyetinden şüphe etmesin. Tüm oyuncular, galibiyetler için sahaya çıkıyor. Onlar destek versinler, futbolcularımız da onlara galibiyetle cevap verecektir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious