Zico: Fenerbahçe bana ders oldu

Zico: Fenerbahçe bana ders oldu.13073
  • Giriş : 20.11.2008 / 20:14:00
  • Güncelleme : 20.11.2008 / 20:18:48

Özbekistan'ın Oliy Lig takımlarından Bunyodkor'ın başında bulunan Fenerbahçe'nin Brezilyalı eski çalıştırıcısı Arthur Zico, Fenerbahçe'nin kendisini daha da tercih edilir kıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özbekistan'da sezonu şampiyon olarak tamamlayan Zico, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Fenerbahçe'de kaldığı süre zarfından daha çok prestij ve imaj kazandığını ifade etti. Zico, "Şunu belirteyim ki Fenerbahçe'de kaldığım süre zarfında kazandığım imaj beni daha çok tercih edilir hale getirdi." dedi.

"Neden Avrupa değil de Özbekistan?" şeklindeki soru üzerine de Zico: "Aslında Avrupa'dan da teklifler gelmedi değil Ama anlaşamadığımdan Asya takımına gelmiş bulunuyorum." dedi.

Şu anda dünya futbolunda profesyonel çalıştırıcıların oldukça çoğaldığını belirten Zico, ''Buraya gelişim ise bir nasip işi desem de olur. Fakat şu bir gerçek ki Avrupa futbolunda iş olanağı fazla açık değil. Oldukça sıkışmış ve sadece kendini ispatlamış ve iş güveni verenlerin öne çıkacağı bir hava hakim. Bu sade Avrupa için değil; yabancıların Brezilya'da da Arjantin'de de çalışmasının kendine göre zorlukları var." diye konuştu.

Brezilyalı çalıştırıcı, "Şunu belirteyim ki Fenerbahçe'de kaldığım süre zarfında kazandığım imaj ve prestijin bana kazancı fazla oldu. Öne çıkmamda tercih edilir hale gelmemde önemli katkısı oldu. Bu duruma gelmemde Fenerbahçe'deki sürecin katkısı olumlu oldu." dedi.

ÖZBEKİSTAN FUTBOLU'NDA YENİ SAYFA AÇILDI

"2008'de Özbekistan futbolu için yeni bir sayfa açıldı." diyen Zico, Bunyodkor'ın Rivaldo'yu getirmesi ve kendisi gibi bir çalıştırıcı ile çalışmaya başlamasının bu yeni sürece etkisinin büyük olduğunu kaydetti.

Kendisinin aynı zamanda Özbekistan Milli Futbol Takımı'na danışmanlık da yaptığını belirten Zico, "Bildiğiniz gibi Bunyodkor bu yıl Asya Şampiyonlar Ligi'nde yarı finale kadar gitti. Şu anda oturmuş bir takım var. Servar Cabarov gibi gelecek vadeden futbolcular var. Ayrıca Özbekistan, dünya Futbol şampiyonasına çıkma adına yeni bir hedef peşinde. Bunun yanında "Özbekistan U19 Futbol Takımı" yine bu yıl içinde Asya Şampiyonası'nda finale çıktı ve "Dünya U19 Şampiyonası'na" katılmayı garantiledi. Diğer yandan Özbekistan, Asya U16 Şampiyonası'na ev sahipliği yaptı. Tüm bunlar, 2008'i Özbekistan futbolu için ayrı bir yıl kıldı.'' dedi.

BREZİLYALILARIN ÖZBEK FUTBOLULUNA KATKISI OLACAK

Brezilyalı futbolcu ve çalıştırıcıların dünya futboluna olan katkılarına da dikkat çeken Zico, bunun Özbek futbolu için de geçerli olduğuna vurgu yaptı. Zico, Özbekistan'da da yeni bir dönemin başlamasına ise katkılarının olacağına inandığını kaydetti.

Özbekistan'da hedeflerinin sadece yabancı futbolcuları oynatarak ülke futbolunu dürtmek olmadığını belirten Zico, "Aynı zamanda ülkede var olan kabiliyetli futbolcuları da kamçılamayı, önlerini açarak dünya futboluna kazandırmayı amaçlıyoruz." diye konuştu.

ÖZBEKİSTAN'DA BREZİLYA HAVASI ESECEK

Şu anda Özbekistan'da biri Rivaldo ve bir diğeri de kendisi olmak üzere ön planda olan iki Brezilyalı olduğuna dikkat çeken ünlü çalıştırıcı, "Tabii iki kişi ile ilk etapta Özbekistan futbolunu Brezilya futboluna dönüştürmek zor. Ama bilahare oluşacak motivasyon ve geleceğe dönük yeni atılım hamleleri, buna dürtü verecektir. Özbekistan'da önemli bir Futbol potansiyel var ve bu potansiyel daha yeni yeni harekete geçiriliyor." dedi.

Zico:" Rivaldo gibi bir yıldız futbolcunun ve bendeniz gibi bir çalıştırıcının buraya davet edilmesi elbette ülke futboluna etkisi olumlu olacaktır. Çünkü buradaki gerek çalıştırıcılar ve gerekse futbolcular bu şahsiyetlerden etkilenerek yeni bir başarı gösterme motivasyonuna girecek. Buradaki mevcut potansiyel bu yabancılara bakarak kendine ivme kazandırmak isteyecek. Bu da, ülke futbolunu kamçılayacak. Ben şahsen Bunyodkor çalıştırıcısı olarak, takımıma futbolcularıma ve gerekse Özbekistan futboluna Brezilya havasını kazandırma adına elimden gelen gayreti göstereceğim." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*