Zico: "Kafamda soru işaretleri var"

Zico:
  • Giriş : 20.07.2007 / 22:30:00

Fenerbahçe Teknik Direktörü Arthur Zico,yeni sezon için yavaş yavaş hazır duruma geldiklerini belirterek, "Bir stoper alabilirsek çok iyi olur" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Viyana yakınlarında, kamp yapılan otelin yemek salonunda konuşan Zico, yarın kamptakı son günlerinin olduğunu ifade ederek, "Olumlu bir kamp dönemi geçirdik. İstanbul'da fizik kondisyon üzerinde durduk, burada topla topla buluştuk ve teknik çalıştık. Özellikle ilk haftamızı çok iyi değerlendirdik. Sadece bizi sıcaklar etkiledi. Bunun dışında gayet güzel bir kamp geçiriyoruz. Yavaş yavaş hazır duruma geliyoruz. Kafamda biraz soru işaretleri var. Bunlar nedir diye sorarsanız, tüm oyuncularım ile birlikte kamp yapmak isterdim, ama Alex, Lugano, Appiah ve Carlos'tan yoksun çalışıyoruz. Bunlar benim kafamı karıştırıyor. Beşiktaş ile karşılaşacağız. Bu dört oyuncu bizim için çok önemli oyuncular, onlarla birlikte çalışmak isterdim" dedi.

HERKESİN OYNAMA İHTİMALİ VAR, EN FAZLA CARLOS'UN
Oynamaması kesinleşen oyuncu olmadığını da belirten Zico, "Herkesin oynama ihtimali var. En fazla ihtimali olan Carlos'tur. Carlos'tan sonra Alex, Lugano ve Appiah geliyor. Carlos, fiziksel çalışmaların sonlarına doğru geliyor. Kısa bir süre sonra takımla birlikte antrenmanlara çıkacak. Alex de döndüğünde takımla birlikte çalışacak hale gelecek. Lugano tatil süresini dolduruyor. Kafamı karıştıran nokta Appiah. Kendisi tam olarak iyileşmedi. Kim oynar kim yedek kalır, onun yorumunu şu anda yapamam. Önemli olan futbolcuların bir takımın sadece 11 kişiden ibaret olduğunu değil, en hazır olanın formayı giyebilyeceğini bilmeleridir" diye konuştu.

Teknik direktör Zico, "Fenerbahçe tek forvetle oynuyor" yönünde yapılan eleştiriler üzerine şu açıklamayı yaptı:
"Fenerbahçe maç başına 9-10 tane gol pozisyonu yakalayan bir takım, ligde gol kralı seçilmiş bir takım. Takımda dört beş tane ofansif oyuncu varken, nasıl oluyor da bu durumda Fenerbahçe tek forvetle oynuyor diyebiliyorsunuz. Bunu anlamıyorum. Serdar, Volkan ve Önder gol atmadı sadece. Penaltı olunca sizin için Önder'e attıracağım ki o da atmış olsun. Bu konuyu kapatalım artık. Kime ne görev verilirse onu yapar. Sadece ilerdeki oyuncular gol atar diye bir şey kalmadı futbolda. Bizim takım en fazla şans yaratan bir takım. Bunu göz önünde bulundurun."

BİR STOPER İHTİYACIM VAR
Takıma sadece bir stoper istediğini vurgulayan teknik direktör Zico, "Lugano, Edu ve Can var. Kullanabileceğim Önder ile zorda kalırsak kullanabileceğim Selçuk var. Bir stoper alabilirsek çok iyi olur. Elinizde opsiyon varsa, seçenek tercih etmek daha kolay olur. Önemli olan birden fazla seçenek olmasıdır" ifadesini kullandı.

Brezilyalı teknik adam, transferle ilgili olarak da, "Tranfser bitmiştir demeyeceğim. Şunları alacağız da demeyeceğim. Fenerbahçe ismine yakışan futbolcuyu imkan varsa alır. Bir futbolcu Fenerbahçe'ye gelmez demem. Son gün gelir, transferin son günü biter, ondan sonra Fenerbahçe transfer yapmaz derim sadece" açıklamasını yaptı.

Deivid'in bu sene daha farklı, istekli ve kendini göstermek istediğini belirten Brezilyalı tekniki adam, "Ortama iyice adapte olmuş durumda. Bazı şeyleri göstermek istiyor. Geçen yıl gönderilecek diye anılıyordu, ama hiç yılmadı ve çalışmasına devam etti. Her zamankinden daha istekli. Giydiği formanın hakkını vermek istiyor. Fenerbahçe'ye yardım etmek istiyor."

KAPTANLIK KONUSU
Zico, kaptanlıkla ilgili sorulan bir soruyu ise şöyle yanıtladı:
"Her oyuncumuz aramıza katıldığında yeni kaptanımızı söylerim. Semih'in az şans gördüğü görüşüne katılmıyorum. Geçen yıl 11'de başladığı maçlar çoktur. Marco ile yaptığım görüşmede kaptanlık yapmak istemediğini söyledi. Karakterinin kaptanlığa yakın olmadığını ileri sürdü. Bir oyuncu kendini bir şey yapmaya yakın görmüyorsa, zorlamanın anlamı yok. Kaptanlık belli özellikler ister."

BİRİNCİ KALECİ SERDAR
Birinci kalecilerinin Serdar olduğunu da açıklayan tecrübeli teknik direktör, şöyle konuştu:
"Geçen sezon iki kaleci ile sezonu kapatmayı başarabildik. İkisi de ne kadar kaliteli olduklarını gösterdiler. Nitekim ikisi de milli oldular. Geçen yıl iki kaleci ile bitireceğiz desek, herkes güler geçerdi. Bu sene de ikisinin bize yeterli olacağını sanıyorum. İkisi de gayet başarılı ve yeterli kaleciler. Serdar şu anda genç olan olmayan herkese örnek olması gereken bir kalecidir. Geçen sene başladığında önünde iki milli kaleci vardı. Üçüncü kaleci olarak başladı. Her antrenmana maç gibi baktı, ciddi çalıştı, şansını en iyi şekilde değerlendirdi. Ligin sonunda büyük gelişme kaydetmişti. Serdar'ın bu gelişimi örnek olmalıdır. Birinci kaleci kendisidir ve bu ünvanı hakederek almıştır."

Arthur Zico, şu anda Mateus De Souza'nın ayrılmaya en yakın aday olarak gözüktüğünü belirterek, "Çok kaliteli bir oyuncu, ama önünde 7 tane daha yabancı oyuncu var. Kaliteli olsa da futbolda sıra vardır ve sıranızı beklemek zorundasınız. Gideceği bir takımda kendini geliştirebilir ve ileride Fenerbahçe'ye faydalı olabilir.
Mathius ilk geldiğinde görüştüm, ona yardım etmek istediğimi söyledim. Gelişmesi için herşeyi yapabileceğimi söyledim. Durumdan haberdar, çalışmalarına devam ediyor. Şans bulunca iyi değerlendiriyor. Söyleneni öğrenmek için davranıyor. Zamanla kendini geliştirir ve deneyim kazanır" dedi.

ŞAMPİYONLAR LİGİ HEYECAN VERİYOR
Zico son olarak, Şampiyonlar Ligi'nde oynayacak olmalarının kendisine çok büyük bir heyecan katacağını ve çalışma şevki vereceğini ifade ederek, "Benim ön elemede tercih edeceğim takm, kazanabileceğimizden emin olduğum takım olurdu. Tespit ettiğim bir şey var ki, intikam duygusu insanlara yerleşmiş şekilde. Geçen sene Dinamo Kiev'e elendik diye bu sene de aynı rakibi istiyoruz. Kendinizi kanıtlamak için intikam duygusuna sığınmamak gerekiir. Bu bizi geçen yıl Denizli'ye karşı etkiledi. Sonuçta gördük ki, bu olumlu bir şey değil. İntikam duygusu iyi değil. Saf duygularla yapmalıyız bunu. Kiev'i çekersek, onlara daha iyi olduğumuzu gösterebiliriz, ama intikam duygusu ile değil."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious