Zico: O adama hakem diyemem

Zico: O adama hakem diyemem.14552
  • Giriş : 28.02.2008 / 10:10:00

Fortis Türkiye Kupası'nda Galatasaray'a uzatma dakikalarında yediği golle 2-1 yenilerek elenen Fenerbahçe'de Teknik Direktör Arthur Zico, hakem Cüneyt Çakır'a büyük tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çakır'a hakem diyemeyeceğini belirten Brezilyalı teknik adam, 'bir insan' diye tepki gösterdi.

Maç sonrasında düzenlediği basın toplantısında oldukça sinirli olduğu gözlenen Zico, ''Bugün sahada mücadele eden oyuncularıma teşekkür etmek istiyorum. Maçı kazanmak isteyecek kadar hırslı, tüm zorluklara rağmen erkekçe mücadele ettiler. Bu beni mutlu ediyor. Fakat istekli olmak her zaman kazanmak için yetmiyor. Ben buna rağmen mücadelelerinden dolayı onlara teşekkür ediyorum.'' dedi.

Türkiye'de bulunduğu dönemde futbolun içinde yeni yeni şeyler öğrendiğini ve şaşırdığını da belirten Zico, ''Futbolun içerisinde burada yeni yeni şeyler görmeye başladım. Bir top toplayıcı çocuğun bir oyuncuya kırmızı kart gösterttiğini gördüm. Gökhan elinde bir top varken ikinci topu nasıl alacaktı. Gökhan gibi değeri yükselen kaliteli bir oyuncum bir insan tarafından oyundan atılıyor. Ona hakem diyemeyeceğim, özür dilerim, bir insan oyuncumu oyundan atıyor. Bu durum benim Futbol hayatımda ilginç bir anekdot olarak yerini aldı. Gökhan çok güzel çalımlarla girdi, vurdu, olmadı. İkincisinde aynı güzellikte girdi, çok iyi bir gol attı. Hakem, özür dilerim, bir vatandaş, bunun üzerine, 'bu oyuncu benim başıma iş açacak, bunu bir an önce oyundan atmalıyım' dedi ve kırmızı kartını gösterdi. Ben bunu böyle yorumluyorum.'' diye konuştu.

BU VATANDAŞIN HEMEN HAKEM OKULUNA DÖNMESİ GEREK

Feldkamp'ın Zico ve bana da hakem neredeyse kart gösterecekti dediğinin hatırlatılması üzerine Zico, ''Fenerbahçeli oyuncuların daha fazla cezalandırıldığını görmemiz gerek. 14 oyuncumdan 10 tanesi cezalandırıldı. Galatasaray'ın 3 tane mi 4 tane mi vardı. Galatasaraylı futbolcular maç içinde hakemle devamlı konuştular, onlar tecrübeli, hakemi baskı altına aldılar. Bir insan tarafından oyuncularım atıldı. Özür diliyorum, hakem demeyeceğim. Bu sadece hakemin suçu değil, böylesi bir maça böyle bir insanı atayanların da hatası olduğuna inanıyorum. Bu insanın hemen hakemliği bırakıp okuluna dönmesi gerek, yeniden bazı şeyleri öğrenmesi gerek.'' dedi.

"Oyuncuların hiç mi suçu yok?" sorusuna ise Zico, ''Elbette ki oyuncularımın da hatası var. Lugano'nun hatası, Volkan'ın hatası var. Peki ben size soruyorum: Gökhan ne yaptı da oyundan atıldı? Hakan Şükür, Ümit Karan, Arda her kararda hakemle konuşurken kart görmediler. Deivid neden hemen ağzını açar açmaz kart gördü? Arda neden görmedi? Alex, Mehmet Aurelio neden kart görmedi? Hakem ismi olan oyunculara kart göstermeye korktu. Arda'ya ise artık maç bittikten sonra, 'Bak Ardacığım, maç boyunca bunları yaptın, artık maç bitti al sana bir sarı kart' dedi, bu doğru mu? Biz burada maçı konuşmamız gerekirken hakemi konuşuyoruz. Galatasaray çok iyi başladı, golü de buldu, iyi de oynuyordu, biz beraberliği yakaladık. Fakat bunları konuşmak yerine hakemin hatalarını konuşuyoruz. Hakem kötü niyetliydi. Bizim sahamızda olsaydı bunları rahat gösteremezdi.'' diye cevap verdi.

HAKSIZ YERE KAZANMAK BENİ RAHATSIZ EDER

Bir basın mensubunun, "9 kişiyle turu geçseydi Zico bu serzenişlerini yine yapar mıydı?" sorusuna ise, ''Eğer benim 2 senelik çalışma sürem içinde benim nasıl olduğumu biliyorsanız, neler konuşacağımı da bilirsiniz. Ben futbolu seviyorum. Bir hakem hatasıyla maçı kazanmayı sevmiyorum. Kazansam bile rahat etmem. Benim lehime olsa ve haksız yere kazansam bile içim rahat etmez, huzursuz olurum. Beni rahatsız eden Gökhan'a kırmızı kart gösterten top toplayıcı çocuğun durumu. Beni bunlar rahatsız ediyor. Skor Galatasaray'ın işine yarayacak olsaydı o topu top toplayıcı hemen sahaya atır mıydı acaba?'' diye cevap verdi.

Zico, kırmızı kart gören kaleci Volkan'ın yerine Serdar'ın hazır olduğunu ve oynayabilicek durumda olduğunu, Semih'in ise Bursaspor maçında gördüğü kart nedeniyle Ankaragücü maçında sarı kart cezalısı olduğu için PAF takımdan oyuncu alacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious