Zico'nun 11'inde Alex yok

Zico'nun 11'inde Alex yok.7923
  • Giriş : 30.12.2006 / 00:00:00

Brezilya'nın yaşayan efsanesi ve Fenerbahçe'nin teknik direktörü Zico, FourFourTwo'nun "İşte benim takımım" bölümü için yan yana ve karşı karşıya oynadığı futbolculardan bir 11 çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kaleci

Sepp Maier

Pek çok turnuvada karşı karşıya oynadık. Gol atması en zor kaleci denince hep onu hatırlarım. Her zaman en iyi yeri tutardı ve onu geçmek çok zordu. Belki tekniği çok iyi değildi ama yine de harika bir kaleciydi.

Sağ bek

Junior

Junior taktik disiplin ve kademe anlayışını inanılmaz bir yaratıcılıkla birleştirmişti. Mükemmel defans yapardı ve maç içinde yaptığı özel bir hareketle sizi şaşırtmayı her zaman başarırdı.

Stoper

Franco Baresi

Eksiksiz mükemmel bir libero. Savunmada ya da hücumda, topla her istediğini yapabilirdi. Kademe anlayışı harikaydı ve hızı sayesinde savunmayı bir anda ileri çıkarıp hücumu başlatabilirdi. Sadece bunu başarmak bile yarım gol yazdırır takımın hanesine.

Stoper

Daniel Passarella

Franco'ya çok benzerdi ama Baresi'nin meziyetlerine ek olarak çok sağlam bir şutu vardı ve gol atmayı da bilirdi.

Sol bek

Leandro

Hem sağ hem sol ayağıyla oynayabilen inanılmaz bir oyuncuydu. Çok yetenekliydi, çok akıllıydı. O takımda akla gelen son futbolculardan biri olmasına rağmen 1982 Dünya Kupası kadrosundaydı. Liverpool'la Tokyo'da Dünya Kulüplerarası Şampiyonasının finalini oynayan Flamengo takımında da oynadı. Muazzam bir kabiliyetti.

Orta saha

Socrates

O kadar yaratıcı ve akıllı bir oyuncuydu ki onun sizin işinizi kolaylaştıracağına her zaman güvenebilirdiniz. Verdiği paslarla ya sizi pozisyona sokardı ya da gol attırırdı. Onunla gerçekten çok iyi çalıştık.

Orta saha

Falcao

Çok zarif bir Futbol oynardı. Çok hızlı düşünür ve kolaylıkla pozisyona girerdi. Sahanın ortasında boşlukları kapatmak ve rakip atakları kesmek konusunda da çok iyiydi. Bu futbolda hiç küçümsenmeyecek bir beceridir.

Orta saha

Diego Maradona

Buna hiç şüphe yok ki bu onbirin en iyi ismi. Sadece bu takımın değil, benim dönemimin de en iyisiydi. Tanrı'nın bile mümkün olup olmayacağı konusunda şüpheye düşeceği şeyler yaparken seyrettim onu. Onu her zaman marke eden en az bir kişi olmasına rağmen, yapışık savunma yapanlara rağmen, büyüleyici hareketler yapmayı hep başarırdı. Bir dahiydi.

Orta saha

Michel Platini

Hiç çaba göstermeden oynuyormuş gibi görünürdü. Oyunu okuma yeteneği inanılmazdı, derinlemesine attığı paslar onun imzası gibiydi. Hem paslarıyla hem golleriyle oyunun kaderini belirleyen bir oyuncuydu.

Forvet

Karl-Heinz Rummenigge

Altıpasın içinde doğru zamanda doğru yerde olmayı her zaman başarırdı. Son dokunuşu yapacak birine ihtiyacınız varsa, ondan daha iyisini ya da güvenilirini bulmanız olanaksızdır.

Forvet

Kevin Keegan

Franz Beckenbauer'in 50. yaşgünü şerefine düzenlenen maçta onunla oynama zevkine eriştim ve hakkında düşündüklerim konusunda yanılmadığımı anladım. Keegan'ın hareketleri beni hep büyülemiştir. Bütün sahayı kontrol eder gibi oynardı. Sahanın her yerinde oynayabilirdi ve oyuna bir artısı mutlaka olurdu. Sağda ya da solda oynayabilir, şans yaratır ve yarattığı şansları golle değerlendirirdi.

Teknik Direktör

Tele Santana

Yeteneği ve yaratıcılığına hayran olduğum çok sevdiğim bir teknik adamdı. Ne olursa olsun kazanmak gerektiğine inanan antrenörlerden değildi, güzel Futbol oynamayı severdi. Oyuncularına faul yapmalarını ya da oyunu durdurmalarını asla söylemedi; oyunu doğru oynayarak kazanmayı isterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious