Zico'nun da yedeği olsa!

Zico'nun da yedeği olsa! .14393
  • Giriş : 21.08.2007 / 11:18:00

Brezilyalı hoca, büyük maçlardan sonra takımda istek eksikliğinin olduğunu ileri sürürek ilk on biri değiştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yedekler günü kurtardı ama asıl Zico'ya yedek bulunmalı. Tansiyonu yüksek ortamlarda ciddi sıkıntı çekiyor.

Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico, "Tansiyonu yüksek bir maçtan çıktığımızda sıkıntı çekiyoruz. Takımda istek eksikliği oluyor" gibi garip bir gerekçeyle Gaziantepspor karşısında bütün takımı değiştirdi, yedeklere ve yeni transferlere şans verdi. Kısacası "vur" deyince öldürdü.
Brezilyalı hocanın bu tavrını kimileri doğru karşıladı, kimileri yadırgadı. Ama asıl olan bir gerçek var ki, Dünya'daki hiçbir kulüp böyle bir yola başvurmazdı.

Avrupa'nın önde gelen liglerinde maç trafiği bizim neredeyse üç katımız. Buna rağmen üç gün sonra ilk on birini komple değiştiren kulüp yok gibi... Evet bazı rotasyonlar yapabilir, böylece tüm oyuncuları istim üzerinde tutabilirsiniz. Ancak Zico'nun kumarını oynayamazsınız. Fenerbahçe, eğer bu maçı kaybetse sezon başında şampiyonluk umutlarını törpüleyecek, sahadaki oyuncuların birçoğu bir daha forma yüzü göremeyecekti. "Biz bu işe karışmadık" diyen yönetim, o vakit, ya bu sezon ligi önemsemiyor, geleceğe yatırım yapıyor, ya da Zico'nun bir an önce kendini yok etmesini bekliyor.
Beşiktaş ve Galatasaray da aynı maç trafiği içinde. Ama ne Ertuğrul Sağlam, ne de Feldkamp futbolu yeniden icat etmeye kalkıyor.

Örneğin Ertuğrul Sağlam defans bloğunu hiç bozmuyor. Yaratıcı özelliği olan kilit isimleri sürekli değiştirerek (Bir Delgado, bir Ricardino) takımın ritmini düşürmüyor. Sonuçta da Kartal her geçen hafta biraz daha yükseğe çıkıyor. Hazırlık döneminde bütün oyuncularını deneyen, kimin ne yapacağını, nerede başarılı olacağını tespit eden Feldkamp da birkaç rötuşun dışına çıkmıyor. Takımın maç kondisyonunu sürekli artırıyor. Aslında iki hocanın Zico gibi davranmamasının en büyük nedeni de takımlarına gerekli fizik gücü verebilmeleri. Sezon başına bakıldığında sadece Fenerbahçe takımının ikinci yarıda pili tükeniyor.

Evet, Fenerbahçe yedekleri ile günü kurtardı ama asıl Zico'ya bir yedek bulunmalı. Tansiyonu yüksek ortamlarda sıkıntı çekiyor. Gerekli performansı gösteremiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious