Zico'ya teklif yağıyor!

Zico'ya teklif yağıyor!.8666
  • Giriş : 14.12.2007 / 11:09:00

Avrupalı kulüpler Fenerbahçe'ye büyük bir çıkış yaşatan Brezilyalı hocanın peşinde..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tarihinin en parlak günlerini yaşayan Fenerbahçe son iki yılda çok ciddi ve Avrupalıların bile önleyemediği bir yükselişe imza attı. Geçen sezonun başında teknik direktörlüğe getirilen Zico ile birlikte el ele 'zirve' yapan sarı-lacivertli takım, UEFA'nın Avrupa Kupaları'nda alınan sonuçlara göre yaptığı sıralamada da tam anlamıyla sıçrama yaptı. Kanarya, son 5 sezonun değerlendirildiği sıralamada 45.891 puanla 43. sırada yer aldı. Oysa Fenerbahçe çok değil, daha 2005 yılında aynı değerlendirmede 94. durumdaydı. 2006 yılında 89. sıraya yükselen Kanarya, 2007'de ise uçuşa geçti ve 66. basamağa yerleşti.

BU SEZON 9. DURUMDA

Bu sezon tavan yapan ve tarih yazan F.Bahçe, 2007-08'e ait sıralamada ise 9. sırada... Kanarya şu anda Roma, Liverpool, Porto, Lyon, Schalke, Valencia, Atletico Madrid, Celtic gibi devlere nal toplattı. Sarı-lacivertli kulüp dikkat çeken başarıları sırasında genişletilmiş G14 toplantısına da çağrıldı. Fenerbahçe başarılı sonuçlarını sürdürürse gelecek sezon ön elemede seribaşı da olabilecek. F.Bahçe ile kuşkusuz Zico da kariyerinin en parlak günlerini yaşıyor. İkinci sezonunu yaşayan Brezilyalı hoca ilk geldiğinde, "F.Bahçe'ye staj yapmaya geldim" demişti. Her geçen gün kendini geliştiren ve UEFA'nın Elit Antrenörler Toplantısı'na da davet edilen Zico, 'uzman' hocalar arasında yerini alırken, Avrupa'dan da teklifler almaya başladı.

'KİM GELİRSE KAPIŞACAĞIZ'

Fenerbahçe'nin hocası Zico, Şampiyonlar Ligi için, "Aslanların, kaplanların kapışması" yorumunu yaptı. Brezilyalı hoca, "Fenerbahçe gelen rakip kim olursa olsun dişe diş mücadele eder. Bundan sonra kim gelirse kapışacağız" dedi. Fenerbahçe'nin başarılarıyla Türkiye'de de hedef takım haline geldiğini söyleyen Zico, "Artık her takım bizi yenmeyi daha çok isteyecek. Buna dikkat etmeliyiz" ifadesini kullandı.

Carlos isterse, Lugano kesin oynamayacak!..

Fenerbahçe'nin yıldızı Roberto Carlos, CSKA karşılaşmasında ayağında çekme hissetmiş ve saha kenarında kısa bir tedavi görmüştü. Oyuna devam eden sambacı, uzatma dakikalarında oyundan alınmıştı. Kontrolden geçen Carlos'un hafta sonunda G.Birliği deplasmanında oynayıp oynamayacağına kendisinin karar vereceği bildirildi. Sakatlığı olan Lugano'nun ise bu maçta kesinlikle oynamayacağı bildirildi. Bu arada G.Saray maçında gördüğü kırmızı kartın ardından hakkında "Noel tatili için ülkesine erken gidecek" iddiaları ortaya atılan Deivid için böyle bir durumun sözkonusu olmadığı bildirildi. Edinilen bilgiye göre Zico, öğrencisine, takımın izine birlikte çıkacağını söyledi. Öte yandan Disiplin Kurulu, kırmızı kart gören Deivid'e 1 maç ceza verdi.

Direkt devler ligi'ne

F.Bahçe'nin, CSKA'yı yenip Şampiyonlar Ligi'nde tur atlaması, Türkiye'nin UEFA sıralamasında bir basamak yükselmesini sağladı. Galibiyetten dolayı 2, tur için de 1 bonus puan kazandıran Kanarya böylece 3 puanın 4'e bölünmesiyle (Avrupa Kupaları'na 4 takımla katıldığımız için) 0.75 puanı Türkiye'nin hanesine yazdırdı. Bu önemli... Çünkü yeni uygulamaya göre sıralamada ilk 12'de yer alacak ülkelerin şampiyonları, 2009-10 sezonunda Devler Ligi'ne doğrudan katılma hakkı elde edecek. İskoçya üç takımla yola devam ettiği için kapışma olacak. Ama 10. durumdaki Ukrayna'nın kupalarda temsilcisi kalmadı ve sadece G.Saray'ın A.Wien'i yenmesiyle bile bu ülkeyi sıralamada geride bırakabileceğiz. Kısacası Türkiye'nin sezonu en kötü 11. bitirmesi yüksek ihtimal.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious