Zidane futbola veda ediyor

Zidane futbola veda ediyor.11118
  • Giriş : 06.07.2006 / 00:00:00

Dünya Kupası'nda ard arda alınan galibiyetlerin sarhoşluğunu yaşayan Fransızlar, pazar günü Berlin'de kupayı kaldıran taraf olmak istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Final maçı, aynı zamanda başarılarla dolu bir kariyere sahip olan Zinedine Zidane'ın son maçı olacak.Öte yandan, turnuva öncesinde favoriler arasında yer almayan Fransa'nın finale kadar yükselmesi ülkede büyük sevince neden olurken, ülkede göçmen kökenli vatandaşların sevinç gösterilerine yoğun katılımı dikkat çekti.
Fransa'da Portekiz'e karşı alınan galibiyet, Euro 2000'de yaşanan şampiyonluğu hatırlattı. Fransa, 2000 yılında yapılan Avrupa şampiyonasında Portekiz'i yarı finalde, İtalya'yı da finalde yenerek kupayı kaldırmıştı. Fransız basını, aynı eşleşmenin gerçekleşmesini "ilginç bir rastlantı" olarak değerlendirirken, tarihin tekerrür etmesini istiyor. Fransız basını, Portekiz'e karşı alınan zaferi manşetlerden duyurdu. Ünlü spor gazetesi l'Equipe, "Zafer bizim" başlığını atarken, "Milli Takım, uzun bir aradan sonra tıpkı 98'deki gibi oynuyor. Birlikte atağa çıkıyor ve birlikte defans yapıyor. Bu, pazar günü kupayı alma şansımızı arttırıyor." ifadelerini kullandı. Diğer gazetelerde "Zidane takımı finale çıkardı", "Nihayet", "Muhteşem" başlıkları dikkat çekti.

FIFA tarafından Portekiz maçının en değerli oyuncusu seçilen Lilian Thuram, "Bir Dünya Kupası finali oynamak çocukluk hayalimdi. Ama bunu iki kez gerçekleştirebileceğimi hiç hayal etmezdim." dedi.2004 Avrupa Şampiyonası'ndan sonra milli takımı bırakan Thuram, teknik direktör Domenech'in ısrarla tekrar çağırması ve ismini ondan habersiz olarak 22 kişilik kadroya eklemesinin ardından yeniden milli takıma dönmüştü.

- "BU SADECE ZİDANE'IN EMEKLİLİK MAÇI DEĞİL" -

Fransa'nın beklentilerin üstünde bir Futbol oynaması, ülkede de büyük sevince neden oldu. Fransız basını, Zidane'ın her maçı jübile havasında oynamasının, takımın ateşlenmesinde büyük rol oynadığını belirtiyor. Ancak, Fransa Teknik Direktörü Raymond Domenech, final maçının basın tarafından "Zidane'ın emeklilik maçı" olarak lanse edilmesini yanlış bulurken, "Evet, bu Zidane'ın son maçı, ancak bu Thuram, Makalele gibi futbolcular için de geçerli. Dünya Kupasındayız ve önemli olan İtalya'ya karşı oynayacağımız final maçı" dedi. Domenech, yine de Zidane'ın takıma büyük katkısı olduğunu ekleyerek, "O Fransız halkı için çok büyük anlam ifade ediyor. 10 yıl boyunca insanlara sevinmek bir neden verdi ve bunu Pazar günü tekrar yapacağına inanıyorum." dedi.

- GÖÇMENLER DE ZAFERİ KUTLADI -

Öte yandan, başta Paris olmak üzere Marsilya ve Lyon gibi büyük şehirlerde yüz binlerce Fransız sokağa döküldü. Ünlü zafer anıtının bulunduğu Champs-Elysses bulvarında 500 bini aşkın kişinin toplandığı açıklandı. Bu arada, Paris'te bir kişinin metronun çatısından düşerek öldüğü, kutlamalar sırasında pek çok olay ve kavga çıktığı, birçok kişinin yaraladığı kaydedildi.

Geçtiğimiz sene yaşanan göçmen isyanlarıyla sarsılan Fransa'da, sokak gösterilerine çok sayıda Arap ve Afrika asıllı vatandaşlarının da katılması ülkede sevince neden oldu. Paris'te ve diğer şehirlerde yapılan sevinç gösterilerinde ellerinde Cezayir bayraklarıyla katılanların yoğunluğu dikkat çekti. Cezayir asıllı Zidane başta olmak üzere takımdaki oyuncuların büyük çoğunluğunun göçmen kökenli olması, ülkedeki 5 milyona yakın göçmen için gurur kaynağı oluyor. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, takımın 'bütün' Fransa tarafından desteklendiğini belirtirken, Fransa Başbakanı Dominique de Villepin, ''Bu sonuna kadar gidecek bir takım, çünkü bütün halk, bütün ülke tarafından destekleniyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious