Zidane’a 3 maçtan men

Zidane’a 3 maçtan men.9040
  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

FIFA Disiplin Komitesi, Fransa Milli Takımı Kaptanı Zinedine Zidane ve İtalyan futbolcu Marco Materazzi’ye verilecek cezaları belirledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsviçre’nin Zürih kentinde bugün toplanan disiplin komitesi, 2 futbolcuyu dinlemesinin ardından kararını açıkladı. Dünya Kupası final maçının uzatma dakikalarından Zidane’ın Materazzi’ye kafa atması ve krmızı kartla oyun dışında kalmasını değerlendiren komite, Fransız futbolcuya 3 müsabakadan men ve 7 bin 500 İsviçre Frangı (yaklaşık 9 bin 300 YTL) para cezası verdi.

Zidane’a küfür ettiğini kabul eden Materazzi ise 2 maç men ve 5 bin İsviçre Frangı (yaklaşık 6 bin 200 YTL) para cezası aldı. Dünya Kupasının ardından futbolu bırakacağını açıklayan ve İtalya ile yapılan maçtan sonra aktif Futbol yaşantısına nokta koyan Zidane, 3 maç uluslararası müsabakalardan men edilirken, çocuklar için sosyal faaliyette bulunacak.

FIFA’dan yapılan açıklamada, Zidane ile çocuklar ve gençler yararına yapılacak organizasyonlarda yer alma konusunda anlaşmaya varıldığı, FIFA’nın insani yardım çalışmaları için 34 yaşındaki futbolcunun çocuklar ve gençlerle 3 gün geçireceği ifade edildi. Her iki futbolcunun da disiplin komitesine verdiği ifadede Materazzi’nin Zidane’a küfür ettiği, ancak bu küfürün ırkçı olmadığını söyledikleri belirtildi. Öte yandan 2 futbolcunun da eylemleri nedeniyle FIFA’dan özür dilediği ifade edildi.

İtalya’nın zaferiyle sonuçlanan Dünya Kupası’nın final maçının uzatma dakikalarında Zidane, Materazzi’ye kafa atmış, Cezayir asıllı Fransız futbolcu, İtalyan futbolcunun annesine ve kızkardeşine küfür ettiği için ona kafa attığını söylemişti. Materazzi ise olaydan sonra basına yaptığı açıklamalarda, küfür ettiğini kabul etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious