Zihinsel engelli öğrenciler de karne sevinci yaşadı

  • Giriş : 19.06.2006 / 00:00:00

İstanbul'da, ilköğretim okulları ve liselerde karneler dağıtılırken, eğitimlerini tamamlayan zihinsel engelli öğrenciler de büyük sevinç içerisinde karnelerini aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Zihinsel Engellileri Eğitim Derneği'nde bu sene eğitim alan öğrenciler için mezuniyet töreni düzenlendi. Ataköy'de bulunan Yunus Emre Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlikte minik öğrenciler, maharetlerini sergileme fırsatı buldu.

Bir öğenci Kargo'nun "Yıldızların altında" isimli şarkısı ile gösterisini sunarken sonrasında gelenler Katibim şarkısı eşliğinde bir piyes sundu. Tarihi kıyafetleri altında gösterilerini sergileyen zihinsel engelli öğrenciler, yer yer salondakileri gülümseten hareketlere imza attı. Yere düşen mendili sahibine götürüp veren katip rolündeki öğrenci, oyunu bırakarak sahnedeki mikrofonla ilgilendi. Mendilin sahibinin yanına gittiğinde ise beklediği cevabı alamadı. Öğrenci yine mikrofonla ilgilenmeye başladı.

Bazı öğrenciler sahneye çıkmaktan korkunca 'çökertme' oyunu sergilenemedi. "O şimdi asker" şarkısı da yarım kaldı. Gösterilerin ardından 10. Yıl Marşı hep birlikte söylendi.

Gösterilerin ardından minik öğrenciler, karnelerini aldı. Arkadaşlarıyla geçinme, duygusal ve sosyal gelişim, dil gelişimi, resim, matematik, bağımsız iş yapabilme, beceri gibi dersleri alan bütün öğrenciler, karnelerini almanın sevincini yaşadı. Bütün derslerden 'pekiyi' alan minikler, coşkularını anneleriye yaşadı.

Zihinsel engelli öğrenciler, daha sonra Aydın Aydın isimli sanatçının söylediği türküler eşliğinde eğlencelerine devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious