Zimbabve'de devlet başkanı seçimi yapılıyor

Zimbabve'de devlet başkanı seçimi yapılıyor.17993
  • Giriş : 27.06.2008 / 09:06:00

Zimbabve'de muhalefet lideri Morgan Tsvangirai'nin beş gün önce adaylıktan çekildiği cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu için oy verme işlemi başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TSİ 08:00'de başlayan oy verme işlemi TSİ 20:00'de sona erecek.

Muhalefet liderinin, yandaşlarına karşı şiddet uygulandığı gerekçesiyle pazar günü seçimden çekildiğini açıklamasından sonra Devlet Başkanı Robert Mugabe hükümeti, seçimleri iptal etmek için artık çok geç olduğunu bildirmişti. Ardından Tsvangirai'nin can güvenliği endişesiyle Hollanda Büyükelçiliğine sığındığı bildirilmişti.

Tsvangirai'nin çekilmesiyle tek adayın Mugabe kaldığı seçimlerle ilgili dünya liderleri tepki göstermiş ve seçimin meşruluğunu gündeme getirerek ertelenmesi çağrısında bulunmuştu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da en son dün gazetecilere açıklamasında, Zimbabve'deki seçimin ertelenmesi gerektiğini ve ülkede şu anki kötü koşullar altında yapılacak bir seçimin meşru olamayacağını söylemişti.

Zimbabve'de muhalefet, Mugabe'nin görevde kalmasını garanti etmek ve seçimin birinci turunu kazanan Tsvangirai'nin Demokratik Değişim Hareketinin (DDH) ikinci turu da kazanmasını önlemek için yandaşlarına karşı devlet destekli bir şiddet kampanyası yürüttüğünü öne sürüyor.

Devlet Başkanı Mugabe de Afrika ülkelerinin çağrılarına rağmen devlet başkanı seçiminin planlandığı gibi yapılacağını, ancak seçimden sonra muhalefetle görüşmeye açık olduğunu, Zimbabve'ye dışardan bir çözümün dayatılamayacağını söylüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious