Zincirli Höyük'te kazılar başladı

Zincirli Höyük'te kazılar başladı.11756
  • Giriş : 15.07.2008 / 22:31:00

Gaziantep'in İslahiye ilçesine bağlı Zincirli köyü sınırları içinde yer alan Zincirli Höyük'te, kazı çalışmaları başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Chicago Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Davit Scholen başkanlığındaki ekip tarafından Chicago Üniversitesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle başlatılan kazılar 2 ay sürecek.

Zincirli Höyük'te ilk kazı çalışmaları 20 Ağustos 2006 tarihinde başlamış ve 5 hafta sürmüştü.

Toplam 40 kişilik bir ekip tarafından sürdürülen 2008 yılı kazılarının 2 ay sürmesi planlanıyor.

Kazı başkanı Doç. Dr. Davit Scholen, AA muhabirine şu bilgileri verdi:

"Ekiplerimiz, tarihi dokuya zarar vermeden, çok titiz bir çalışma yapıyor. Amacımız, Zincirli Höyük'teki tarihi ve kültürel eserleri gün yüzüne çıkartabilmek.

Bu yıl, antik kenti ortaya çıkartmak için 2 aylık bir çalışma yapacağız. 2007 yılında 5 haftalık bir çalışmayla tarihi kentin duvarının bir kısmını yaklaşık 45 metresini, ortaya çıkartmıştık. Duvarın 45 metrelik kısmı bize şehrin nasıl inşa edildiğini gösteriyor. Bu bölgenin topoğrafik haritasını çıkarmış olduk.

Bu yıl, evler, saray ve şehir kapıları bulmayı umuyoruz. Kalıntı ve heykelleri bulma ihtimali de var. Zincirli, MÖ 1000 ve MÖ 3000'lere kadar dönemi kapsayan eksi bir tepe üzerinde kurulmuş bir kent.

MÖ 1000 ve MÖ 600 döneminde şehir en parlak dönemini yaşamış ve duvarlar ve ana merkezin ve yapıların yapıldığı dönem. Şehir Hititler tarafından kontrol edilmiş ve sırayla Hititler, Genç Hititler, Aramiler ve sonra Asurlular yaşamış."

Zincirli köyü

Sınırları içerisinde Zincirli Höyük bulunan Zincirli köyünün ilk sakinleri, bundan 140-150 yıl önce Kafkaslar bölgesinden gelerek, eski ada Samal olan bu bu bölgeye yerleştiler. Bu bölge, MÖ 300 yıl kadar Hititlere başkentlik yaptı.

Rivayetlere göre tarihte ilk antlaşma olarak kabul edilen Kadeş Anlaşması bu bölgeye yakın bir yerde yapıldı.

Bölgede ilk kazı 1888-1902 yılları arasında Alman Kralı Human tarafından yaptırıldı ve buradan çıkartılan tarihi eserler (heykeller) kağnı ile İskenderun'a, oradan da Almanya'ya götürüldü. Köyde, 15 yıl önce Aslan heykeli, 50 yıl önce de Hititler dönemine ait kadın heykeli bulundu.

Heykeller Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde koruma altında. Ayrıca, Zincirli Höyük üzerinde ve sit alanı içerisinde bulunan evlerin kaldırılması gündeme gelmiş ve Kepirtepe mevkisinde yeni Zincirli köyü kurulması gündeme gelmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*