Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki sır çözüldü

Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki sır çözüldü.12367
  • Giriş : 23.01.2008 / 21:53:00

Zincirlikuyu Mezarlığı'nın kapısında yazılı olan bu sözün sırrı sonunda çözüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mezarlıklardaki "Her canlı ölümü tadacak" sözünün, Ufuk Uras'ın dün toprağa verilen babasının girişimiyle yazıldığı ortaya çıktı.

ABD'de fotoğraf ve sinema eğitimi görmüş bir sanatçı, 5 vakit namazında bir hacı, emekli asker, bir sosyalist parti liderinin babası...

ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras'ın önceki gün ölen babası emekli albay Hasip Uras, 79 yıllık yaşam yolculuğunun sonunda, dün İstanbul Karacaahmet'te toprağa verildi.

1928 doğumlu Uras, Kuleli Askeri Lisesi ve Kara Harp Okulu'nu bitirdikten sonra gittiği ABD'de fotoğraf ve sinema eğitimi gördü.

Çalıştığı Kadıköy gazetesinin sahibi Vural Dağtekin'in anlatımıyla, Uras beş vakit namazını hiç kaçırmazdı.

Emekli olduktan sonra hacca da gitmişti.

En büyük mücadelesi ise Türkçe ibadetti. Bu amaçla Diyanet İşleri'ne yolladığı yazılarından birinde, "Cenaze arabalarının üzerindeki Arapça 'Allah'tan başka tanrı yoktur. Muhammed Allah'ın kulu ve elçisidir. Bu ölümü sen de tadacaksın' yazar. Bu ibret verici yazıyı vatandaşlarımızın Türkçe okumasında ne zarar var?" diyen Uras'ın başvurusundan hareketle, İstanbul'daki Zincirlikuyu Mezarlığı başta olmak üzere mezarlık kapılarına Türkçe olarak "Her canlı ölümü tadacaktır" yazılmasına karar verildi.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious