Zıplama günü bir yalanmış

  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

İnternetteki sitesinde kendini Prof. Niesward olarak tanıtan Alman sanatçı Lauschmann, binlerce kişiyi kandırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünya Zıplama Günü koca bir yalanmış

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülkede Alman sanatçı Lauschmann'ın yalanına inanan onlarca kişi dün zıplayıp durdu.

İskoçya'da yaşayan çılgın Alman sanatçı Torsten Lauschmann, dünyayı kandırdı. 1970 doğumlu sanatçı kendini "Prof. Dr. Hans Peter Niesward" olarak tanıtarak inanılmaz bir projeyi gündeme getirdi: Dünya Zıplama Günü. Gazetelere Almanya'nın saygın öğretim kurumlarından Münih Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olduğunu söyleyen Lauschmann, dünyayı küresel ısınmanın elinden kurtarmak için tek çözümün "zıplamak" olduğunu söyledi. Ve dünyada binlerce insan, çılgın Alman sanatçının söylediği gün ve saatte "dünyayı kurtarmak için" zıpladı. İnternette kurduğu
sitede binlerce kişiyi 20 Temmuz'da zıplamaya ikna eden Lauschmann, bu oyuna 2005 yılında başladı. Sanatçının yakın çevresini kandırmak üzerine başlattığı proje kısa sürede Avustralya'dan Amerika'ya, İsviçre'den Türkiye'ye kadar bir çok ülkede destekçi buldu. Bazı bilim adamları aynı anda bu kadar çok kişinin zıplamasının dünya için zararlı olabileceğini iddia ederek tartışma platformları oluşturdu. "Treehugger" isimli sitede bir araya gelen bilimadamları, dünyanın yörüngesinin değişmesinin ölümcül zararları olabileceğini söyledi.

598 MİLYON DESTEKÇİ VARDI

İsviçre'nin Lozan kentinde bir araya gelen çevre gönüllüleri, merkez Avrupa için karar verilen 12.39'da Lozan'lılarla birlikte zıpladı. Lauschmann'ın internet sitesinde yer alan iddiaya göre, 600 milyon kişinin zıplamasıyla oluşacak güç yüklemesi dünyanın yörüngesinden kayma meydana getirecekti. Yeni yörüngeyse, küresel ısınmaya neden olmayacaktı. İnternet sitesine düne kadar kaydolanların sayısı, 598 milyonu bulmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious