Ziraat,ten borçlulara kolaylık

Ziraat,ten borçlulara kolaylık.9876
  • Giriş : 24.03.2009 / 14:24:00

Ziraat Bankası, kullandırdığı tarım, ticari ve bireysel kredi borçlarında vade uzatımına giderken, bireysel kredilerde faizi düşürdü. İşte ayrıntılar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Banka, kredi kartı borçlularına da 2 yıla kadar vade ile ödeme kolaylığı sağlayacak.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, kredi borçlarının ödenmesine yönelik getirilen kolaylıkları açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında, ödeme kolaylığı sağlanan kredilerin toplam tutarının yaklaşık 6-7 milyar lira olduğunu bildirdi. Açıkladığı ödeme kolaylıklarını ''bahar paketi'', faiz indirimini de ''şok'' olarak nitelendiren Akın Çağlar, bu kolaylıkların seçim öncesi yapılmasına ilişkin soru üzerine, ''bunu bir tesadüf olarak değerlendirdiğini'' söyledi.

Ekonomide yaşanan gelişmeler ve zorluklar nedeniyle banka olarak bireysel kredilerde müşterileri rahatlatmaya yönelik bir takım çalışmalar başlattıklarını, ancak bu çalışmalar sırasında tarımsal kredi müşterilerini de dışarda bırakmamayı istediklerini anlatan Çağlar, ticari kredilerde vade uzatımı konusunda bankanın yetkisinin olmasına karşın, sübvansiyonlu tarımsal kredileri için hükümetin kararname çıkarması gerektiğine işaret etti. Bu konudaki kolaylığı banka olarak talep ettiklerini, hükümetin de bunu uygun bularak ilgili kararnameyi çıkardığını belirten Çağlar, şöyle konuştu:

''Ziraat Bankası, küresel ekonomik krizin etkilerinin Türkiye'de hissedilmesi nedeniyle, kendi uhdesindeki konularda ilk iyileştirme paketini 13 Ekim'de, KOBİ'lere yönelik açıkladı. Biz bir paket olsun istedik. Bireysel kredilerde bir şeyler yapıp, tarımsal kredilerde birşey yapmamak eksiklik olacaktı. Bunlar bizim müşterimiz, onların sıkıntılı dönemlerini aşması için bizim teknokrat olarak birşeyler yapmamız gerekiyordu. Biz önerdik, sağ olsunlar uygun buldular. Keşke 10-20 gün önce açıklamalar yapılmış olsaydı. Bunu, bir tesadüf olarak değerlendiriyorum.''

Ödeme kolaylığı sağlanan kredilerin toplam tutarının, 4,2 milyar lirası tarımsal krediler olmak üzere toplam 6-7 milyar lira olduğunu belirten Çağlar, bundan yararlanmak isteyen müşterilerin talebine göre bu tutarın 10 milyar liraya ulaşabileceğini bildirdi.

-ANA PARAYA İLAVE VADE-

Ziraat Bankası'nın 5 yılda 2,3 milyon üreticiye toplam 18,8 milyar lira kredi kullandırdığını belirten Çağlar'ın verdiği bilgiye göre, daha önce kullandırılan ve vadesi 2009 yılında dolacak tarımsal krediler, faizinin ödenmesi şartıyla, taksitleri 2010'a kadar uzatılacak. Sübvansiyonlu tarımsal kredilerde, uygulamada ortalama 11 ay, mevzuat açısından 18 ay olan işletme kredilerinin vadesi 24 aya, 5 yıl olan yatırım kredilerinin vadesi de 7 yıla kadar uzatılabilecek. Bu kapsamda, bir yandan yeni açılacak işletme ve yatırım kredilerinin vadeleri uzatılırken, mevcut kredilerde, 2009 yılı faizlerinin ödenmesi şartıyla ana paranın ilave vade verilerek ödenmesi sağlanacak. Uzatılan vadelerdeki kredi borçlarına da sübvansiyonlu kredi faizi uygulanacak.

Kredi vadelerinin uzatılmasına ilişkin kolaylıklardan, kanuni takibe düşmemiş veya 60-90 günlük gecikme süresini geçmemiş kredi borçluları, faiz borcunu ödemek şartıyla yararlanacak ve bu yıla ilişkin kredi taksidi de alınmayacak.

Sağlanan kolaylıkları ''şok bir uygulama'' olarak nitelendiren Çağlar, Ziraat Bankası'nın ilk kez böyle bir uygulama yaptığını belirterek, bu kapsamda 4,2 milyar liralık tarımsal kredinin, sağlanan kolaylıktan yararlanabileceğini vurguladı. Ödemelerin ertelenmesinin Hazine'ye bir maliyetinin olmayacağını ifade eden Çağlar, daha önce programlandığı gibi, faiz sübvansiyonu için Hazine'den bu yıl 450 milyon lira kaynak alınacağını kaydetti.

TİCARİ KREDİLERE KOLAYLIK, BİREYSEL KREDİLERDE FAİZ İNDİRİMİ

Ziraat Bankası Genel Müdürü Çağlar'ın açıklamasına göre, banka tarafından kullandırılan ticari ve KOBİ kredisi müşterilerine, mevcut kredinin kalan vadesine bakılmaksızın, vadeleri yeniden 4 yıla kadar uzatma imkanı sağlanacak. Müşterilere gerektiğinde 3 aya kadar ödemesiz dönem verilecek ve uzatma, cari faizler üzerinden yapılacak.

''Türkiye'nin en çok bireysel kredi kullandıran bankası'' olduklarını ve bugün itibariyle 13,7 milyar liralık bireysel kredi kullandırdıklarını ifade eden Çağlar, halen her 5 kişiden birinin bankadan kredi kullandığını ve son 4 yılda 195 bin kişiye konut kredisi kullanma imkanı sağladıklarını söyledi.

Bireysel kredilerde, tüketici, konut ve taşıt kredilerinde faiz indirimi yapılırken, gecikmiş kredi kartı borcu olan müşterileri rahatlatacak önlemler alındığını bildiren Çağlar'ın verdiği bilgiye göre, bankadan konut kredisi almış müşterilere, kredinin kalan vadesi dikkate alınmaksızın kalan borç bakiyesi üzerinden herhangi bir komisyon ya da masraf alınmadan, yeni 10 yıl vadeli kredi açılabilecek.

Bankadan tüketici ve taşıt kredisi kullanmış müşteriler için kredinin kalan vadesi dikkate alınmaksızın kalan borç bakiyesi üzerinden yeni 4 yıl vadeli kredi sağlanabilecek.

Bankaya gecikmiş kredi kartı borcu olan müşterilere 2 yıla kadar vadeli eşit taksitli kredi kullandırılarak, kart borçlarının daha uygun faiz ve koşullarla ödenmesi sağlanacak.

Tüketici talebini canlandırmak ve üretime de dolaylı destek sağlamak amacıyla, bireysel kredi kalemlerinde de indirim yapıldı. Tüketici kredilerinin faizi yüzde 1,89'dan, 12 ay vadeye kadar yüzde 0,99'a, 13-24 ay vadeye kadar 1,09'a, 25-36 ay aralığında yüzde 1,39'a, 37-48 ay vade aralığında yüzde 1,49'a indirildi.

Konut kredilerinin faizi, yüzde 1,49'dan 36 aya kadar yüzde 1,29'a, 37-60 aya kadar yüzde 1,34'e, 61-120 aya kadar yüzde 1,38'e çekildi.

Taşıt kredilerinin faizi ise yüzde 1,75'ten 12 aya kadar yüzde 1,19'a, 13-24 aya kadar yüzde 1,29'a, 25-36 aya kadar yüzde 1,39'a ve 37-48 aya kadar ise yüzde 1,49'a düşürüldü.

Can Akın Çağlar, sağlanan ödeme kolaylıklarından, 2,3 milyon çiftçi ile 3,7 milyon bireysel kredi kullanıcısının yararlanabileceğini, yeni müşterilerin de bu koşullarda kredi kullanabileceğini kaydetti. Sağlanan kolaylıktan, 6-7 milyar liralık kredi portföyünün yararlanmasını beklediklerini ifade eden Çağlar, bir soru üzerine, yararlanan müşteri sayısına bağlı olarak bu tutarın 10 milyar liraya yükselebileceğini kaydetti.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, ''kredi borçlarına getirilen ödeme kolaylığının Ziraat'in kamu bankası olması ile bir alakasının olmadığını, bunu bankacılık imkanları çerçevesinde yaptıklarını'' söyledi.

Bankanın kredi borçlarına getirdiği ödeme kolaylığı ile ilgili düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtlayan Çağlar, bireysel ve ticari kredilerde bankacılık imkanları çerçevesinde ödeme kolaylığı sağlandığını, sübvansiyonlu tarım kredilerinde ise hükümetin kararname çıkararak vadeleri uzattığını belirtti.

Bankanın kullandırdığı toplam kredinin yüzde 50'sinin bireysel, yüzde 25'inin tarım, yüzde 25'inin de KOBİ kredisi olduğunu belirten Çağlar, şimdiye kadar 3,9 milyon kişiye 13,7 milyar liralık bireysel kredi kullandırıldığını söyledi. Geçen yıl haftada ortalama 244 milyon lira bireysel kredi açıldığına işaret eden Çağlar, ''kredi kartları hariç, bireysel kredilerde lider konumda olduklarını'' ifade etti.

Mevduatın vade yapısı nedeniyle kredi vadelerinin uzatılmasının bankanın pasif yapısını olumsuz etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin soru üzerine, bilançoda olumsuz bir etki beklemediklerini belirten Çağlar, faiz indirimi konusunda da şu açıklamada bulundu:

''Merkez Bankası'nın faiz indirimine başladığı dönemde, mevduat faizleri yüzde 20-25 düzeyindeydi. O zaman 3-6 ay vadeli mevduat, şimdi yüzde 12-13 faiz ile yenilendi. Bu nedenle o dönemde Merkez Bankası'nın faiz indirimi, bankalar tarafından hemen kredilere yansıtılamadı. Şimdi mevduatın maliyetindeki düşüşe de bağlı olarak Merkez Bankası'nın faiz indirimleri kredilere yansıtılabiliyor. Bu nedenle bilançoya olumsuz etkisi olmayacaktır. Belli bir kar marjı korunursa faizleri indirmek mümkün olacaktır.''

Çağlar, Ziraat Bankası'nın faiz indiriminin diğer bankalara etkisi ile ilgili bir soru üzerine de ''sektörde hareketlenme beklediklerini'' belirterek, şöyle devam etti:

''Bugün dünya ekonomilerinin genel sorununa bakıldığında küresel kriz, diğer gelişmiş ülke ekonomilerini olduğu gibi Türkiye ekonomisini de etkiliyor. Türkiye ekonomisini etkilerken, farklı segmentleri etkileyeceği ifade edilmişti.

Bu süre içerisinde reel sektörün en büyük sorunu krediye erişememekten ziyade talebin ortadan kalkması şeklindeydi. Dolayısıyla bizim yaptığımız şok faiz indirimini, potansiyel bekleyen çiftçilerin hem rahatlaması açısından hem de Türk ekonomisinin yeniden ivmelendirilmesi açısından çok önemli bir fırsat olarak görüyoruz.

Türk bankacılık sektörünün bir anlamda lokomotifi görevini görüyoruz. Özellikle 71 ilde bireysel kredilerde lider konumdayız. Şu anda ihtiyaç kredilerinde açık ara öndeyiz. Bizim faiz oranlarımızdaki şekillenmeleri, çok kısa bir sürede sektör de takip etmek durumunda kalıyor. 2001'de de bankacılık sektörü kredi üretmekte zorlanıyordu. O zaman olduğu gibi şimdi de benzer ivmelendirmenin başlangıcı biz olmak istiyoruz.''

TÜKETİCİ KREDİLERİNDE CANLANMA

Can Akın Çağlar, ekonomik kriz nedeniyle bireysel kredi kullanımında meydana gelen değişikliklere ilişkin bir soru üzerine, geçen yıl haftada ortalama 244 milyon lira olan bireysel kredi kullanımının, bu yılın ilk 2 ayında haftalık 7 milyon liraya kadar düştüğünü, ancak son açıklanan vergi indirimleri ile birlikte 26-30 milyon liraya çıktığını bildirdi.

Çağlar, ''biz bireysel krediler konusunda bir barometreyiz. Ekonomideki, talepteki trendi görebiliyoruz. Son günlerde önemli hareketlenme hissediyoruz. Haftalık 2 milyon lira taşıt kredisi kullanılıyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*