Ziraat Bankası 2500 personel alıyor

Ziraat Bankası 2500 personel alıyor.13397
  • Giriş : 25.02.2008 / 22:19:00

Ziraat Bankası, tarımsal orta ve büyük boy işletmelere kredi vermek için özel şubeler açacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, bankanın 2007 net karının 2.1 milyar YTL’den 2.3 milyar YTL’ye yükseldiğini belirterek, “Son 4 yıldır, sektörde en yüksek karı elde eden banka olma özelliğini koruyoruz” dedi.

Bankanın 2007 faaliyetleri ve bu yılki programı hakkında bilgi vermek üzere düzenlediği basın toplantısında konuşan Çağlar, son 4 yılda sektörün ortalama yüzde 2.4 karla çalışırken, Ziraat Bankası’nda bunun yüzde 3 olduğuna işaret eden Çağlar, öz kaynak karlılığında ise bu oranın yüzde 35’e ulaştığını belirtti.

Bankacılık sektörünün genel giderlerinin 2002-2007 döneminde 9.8 milyar YTL’den 17.4 milyar YTL’ye yükseldiğini kaydeden Çağlar, Ziraat Bankası’nın bu dönemdeki giderlerinin ise 1.6 milyar YTL’den 1.4 milyar YTL’ye indiğini söyledi.

Çağlar, bu yıl alınacak 2 bin 500 yeni personelle, TOBİ adı altında tarımsal orta ve büyük işletme kredisi için özel şubeler açılacağını duyurdu. Banka hiçbir limit koymadan sadece başvuranların kredibilitesine bakarak, üretimden tüketiciye kadar olan her aşamada finansman desteği sağlayacak.

ATİNA VE GÜMÜLCİNE’DE ŞUBE AÇIYOR

Yunanistan ile şube açılması konusundaki tüm izinlerin tamamlandığını belirten Ziraat Bankası Genel Müdürü, 2-3 ay içinde Atina ve Gümülcine’de faaliyete geçeceklerini söyledi.

‘BANKANIN TAŞINMASI 2010’A YETİŞİR’

Çağlar, bankanın İstanbul’a taşınması konusunda şunları söyledi: “Her şey yolunda giderse 2010 yılına yetişir. ‘İstanbul’a gitmem’ diyenler de önemli bir orana ulaşılmış değil. İstanbul piyasası şartlarına göre ücretler gözden geçirilecek.”

‘YABANCI PAYININ ARTMASI RAHATSIZ ETMİYOR’

Can Akın Çağlar, sektördeki yabancı payının artmasından endişe duymadığını belirterek, “Rekabet ve finansal derinlik açısından bizi rahatsız etmiyor. Zenginlik olarak düşünüyoruz” diye konuştu.

BDDK’nın karların sermayeye aktarılması yönündeki uyarısına katıldığını da vurgulayan Çağlar, “Karar Hazine’nin. Şu an için sermayeye ihtiyacımız yok ama önümüzdeki yıldan itibaren bu gerekebilir” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious