Ziraat Bankası tarihinde en yüksek kara ulaştı

Ziraat Bankası tarihinde en yüksek kara ulaştı.6586
  • Giriş : 24.02.2006 / 00:00:00

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, 2005 yılında 838 milyon YTL tutarındaki kurumlar vergisi karşılığı sonrası net karlarının 1 milyon 802 bin YTL'ye ulaştığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, 2005 yılı faaliyet sonuçları ve son 3 yıldaki gelişmelere ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Konuşmasında, 2005 yılında bankanın kredi kartı probleminden alacağının, toplam alacaklarının yüzde 3 olduğunu söyleyen Çağlar, "Bu, sektörde yüzde 7.1 düzeyindedir" dedi. Kredi kartı konusunda çok temkinli hareket ettiklerini belirten Çağlar, son dönemde tartışılan kredi kartlarında takibe düşme oranının sektörde yüzde 7.1 iken, Ziraat Bankası'nda yüzde 3'te kaldığını aktardı.

Kredi kartı uygulamasında özel banka uygulaması ayrımına girmek istemediğini söyleyen Çağlar, "Sektörde bizim aldığımız pay oldukça düşük. Bu bizim temkinli hareket etmemizden kaynaklanıyor" diye konuştu. Taksit ve puan cazibesi ile bir süre sonra normalde iyi niyetli ödeme isteği olan kredi kartı sahiplerinin de zarara girebildiğini vurgulayan Çağlar, tüketicileri bu noktada uyardı. Kartlara çok farklı faiz oranları uygulandığına dikkat çeken Çağlar, piyasada aylık faizi yüzde 7.8 olan kredi kartları olduğu gibi yüzde 2.90 civarında olan kartlarda olduğunu söyledi.

Bankalarının yurt dışında da faaliyet gösterdiğini söyleyen Çağlar, Bağdat'ta bir şube açma çalışması sürdürdüklerini dile getirdi. Çağlar, bölgeye Türkiye'den iki kişi gönderileceğinin o kişilerin güvenliğinin ise büyükelçilik tarafından sağlanacağını vurguladı.


"KREDİ VERİRKEN TEMİNATA BAKARAK FİRMAYI DEĞERLENDİRMEK YANLIŞ"

Çağlar, bir gazetecinin, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in, Eximbank'dan EGS firmasına 2001 yılında usulsüz kredi verdiği iddialarıyla ilgili açıklamaları hatırlatması üzerine, şöyle konuştu: "Bankacılık risk alma sanatıdır. Mesleğe başladığımızda ilk öğrendiğimiz şey buydu. İkinci öğrendiğimiz şey, 'teminatlara bakarak asla kredi verilemez' oldu. Bu iki kurala da uymak zorundasınız. Bütün bankacılık böyle, öyle bir firma oluyor ki; kefil, teminat, imza almadan kredi verebiliyorsunuz. Öyle firmalar da oluyor ki, yüzde 300'e kadar, alacağı rakamın 5 katı teminat verse de bu firma ile asla çalışmayı düşünmüyorsunuz. Somutlanmış, genel kabul gören bir şey söylenemez. Müşteriyi iyi analiz ederek, aldığı parayı geri ödeyip ödemeyeceğine bakılmalı. O yüzden ne Ziraat, ne Eximbank ne de bir başka banka için, spesifik bir olayı başından beri yaşamadıkça doğrudur ya da yanlıştır demek doğru değil." Çağlar, teminata bakarak firmayı değerlendirmenin yanlış olduğunu söyledi.

Çağlar, özelleştirme kapsamında Robobank ile görüşüp görüşmediklerinin sorulması üzerine ise, 'Görüşmemiz olmadı" cevabını verdi. Genel Müdür Çağlar, nemalarla ilgili olarak ise, ödemelerde bir sorunun bulunmadığını, burada iki taksit kaldığını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious