Ziraat Bankası'ndan ilk 9 ayda rekor kâr!

  • Giriş : 22.11.2007 / 15:46:00
  • Güncelleme : 22.11.2007 / 16:00:38

Ylın 9 ayında bankanın dönem karının, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 32 oranında arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, yılın 9 ayında bankanın dönem karının, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 32 oranında artarak 1 milyar 843 milyon YTL'ye çıktığını belirtti.

Çağlar, bankanın brüt karının ise aynı dönemde 2 milyar 318 milyon YTL, vergi karşılığının ise 475 milyon YTL olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Akın, yaptığı yazılı açıklamada, bankanın hem sektörün hem de ülke ekonomisinin ''lokomotifi'' olarak, 144 yıldır olduğu gibi bundan sonra da ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam edeceğini ifade etti.

Açıklamasında, bankanın 9 aylık dönemdeki performansını değerlendiren Çağlar, Ziraat Bankasının 2007 yılının 9 aylık döneminde karını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artırarak 1 milyar 843 milyon YTL'ye çıkardığını, brüt karın ise 2 milyar 318 milyon YTL, vergi karşılığının da 475 milyon YTL olarak gerçekleştiğini belirtti.

Çağlar, geçen yılın aynı döneminde yüzde 2,8 olan aktif karlılığının yüzde 3,3'e, yüzde 32,7 olan öz kaynak karlılığının ise yüzde 37,5'e yükseldiğini ifade etti.

-TOPLAM AKTİFLER 77 MİLYAR YTL'Yİ AŞTI-

Çağlar'ın verdiği bilgiye göre, bankanın toplam aktifleri 77 milyar YTL'yi aşarken, krediler son yıllarda hızlı bir artış gösterdi ve Eylül sonu itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artarak 19,8 milyar YTL'ye yükseldi. Kredilerin aktif içindeki payı da istikrarlı şekilde artmaya devam etti.

Çağlar, Ziraat Bankası'na duyulan güvenin göstergesi olarak, mevduatın son bir yılda yüzde 13 oranında arttığına işaret ederken, 65 milyar 628 milyon YTL'ye ulaştığını, bu konuda sektör liderliğinin devam ettiğini ifade etti.

-TARIMSAL KREDİLERDE YÜZDE 48 ARTIŞ-

Aynı şekilde, tarımsal krediler de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48 oranında artarken, 4,5 milyar YTL'ye ulaşıldı. Geçen yıl haftada ortalama 70 milyon YTL tarımsal kredi kullandırılırken, bu rakam 9 ayda 83 milyon YTL'ye yükseldi. Tarımsal kredilerde yeni projeler uygulamaya konularak, tarım sektöründe verimlilik ve katma değer artışına önem verildi.

Türkiye için önemi giderek artacak olan su konusunda özel bir proje uygulamaya konulduğunu, bu projeyle geleneksel sulama yöntemi yerine suyun daha verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla üreticileri ''Yağmurlama ve Damlama Sistemi'' kurmaya teşvik ettiklerine işaret eden Çağlar, kredinin ''sıfır faizli'' olduğunu ve bu kapsamda 6.835 üreticiye 91 milyon YTL tarımsal sulama kredisi kullandırıldığını belirtti.

-BİREYSEL KREDİLER 9 MİLYAR YTL'YE ULAŞTI-

Öte yandan bankanın kullandırdığı bireysel krediler son bir yılda yüzde 31 artarak 8 milyar 896 milyon YTL'ye ulaşırken, bireysel kredilerin toplam krediler içindeki payı yüzde 53'e yükseldi. Bireysel krediler içindeki ihtiyaç kredilerinde yüzde 34 oranında artış gerçekleştirilirken, bankanın bu alandaki sektör payı ise yüzde 22'ye çıkarıldı.

Can Akın Çağlar, konut kredilerinin ise son bir yılda yüzde 32'lik bir artışla, 3 milyar 255 milyon YTL'ye yükseltildiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious