Ziraat odaları buğday taban fiyatlarına tepkili

  • Giriş : 13.06.2006 / 00:00:00

Buğday taban fiyatları ziraat odalarının büyük tepkisine neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Fuat Sarı, taban fiyat döneminin kapandığını, çünkü Toprak Mahsulleri Ofisi'nin alımlarda eskiden olduğu gibi etkili olmadığını söyledi ve "Bakanlık buğday fiyatlarını 37.5 YKr olarak açıkladı. Bir de 3.5 YKr destekleme primi olarak verileceğini belirtti. Bu rakamlar, üreticinin maliyetlerini dahi karşılamaktan uzak. Fiyat en az 500 bin lira, yani 50 YKr olmalıydı" dedi.

2000 yılı öncesinde Türkiye genelinde üreticiye 6 milyar dolarlık destekleme verildiğini, bunun içinde gübre, zirai ilaç ve diğer desteklerin de yer aldığını belirten Sarı, "Ancak 2001 kriziyle birlikte devreye IMF girdi ve üreticiye 3.2 milyar dolarlık bir destek verebilirsin dedi ve bunu da Doğrudan Gelir Desteği şeklinde verilmesini istedi. O dönemde, dönüm başına alınan para 16 milyondu, bu rakam daha sonra 10 milyona, şimdi de 7-8 milyona düşürüldü. Üreticiye verilecek desteklemeler de Doğrudan Gelir Desteği'nden kesilen paralarla veriliyor. Yani hükümet, bu konuda üreticiye ayrıca bir kaynak ayırmış değil. Burada bir yanıltmaca var" diye konuştu.

Ürün sigortası uygulamasının da üretici açısından son derece olumlu olduğunu, ancak bunun kapsamının genişletilmesi gerektiğini söyleyen Sarı, ürün sigortası için Doğrudan Gelir Desteği kaynağından kesinti yapılacağını, bunun için de yine hükümetin ek bir kaynak ayırmasının söz konusu olmadığnı dile getirdi ve "Üreticiye verilen her destek 3.2 milyar dolar olarak belirlenen Doğrudan Gelir Desteği kapsamında verilmektedir, bunun dışına çıkılmamaktadır" dedi. Ancak ürün sigortası uygulamasının geç kaldığını, ancak her şeye rağmen olumlu olduğunu, kapsamının genişletilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious