'Ziraatla ilgili tesislere hibe yardımı yapılacak'

  • Giriş : 20.02.2006 / 00:00:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, ziraatla ilgili tesislere yüzde 50 hibe yardımı yapılacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eker; "Köylerimizde çiftçilerimizin ürünlerinin değerlendirilmesine yönelik yapacağı yatırımların yarısını karşılayacağız. Bir çiftçi kooperatifimiz ya da çiftçimiz 250 bin YTL'lik yapatırım yaptığında bunun 125 bin YTL'sini hibe edeceğiz" dedi.
Türkiye genelindeki köylerin içme suyu ve yol problemlerinin giderilmesi için 2 milyon YTL kaynak ayrıldığını ifade eden Eker, 2006 sonunda içme suyu sıkıntısı, 2007 sonunda yol sıkıntısı olan köy kalmayacağını kaydetti.

İzmir'in Selçuk ilçesinde AK Parti kongresi Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, İzmir Milletvekili Tevfik Ensari, İl Başkanı Ali Aşlık ve partililerin katılımıyla yapıldı. Üç adayın yarıştığı kongrede mevcut başkan Cumhur Katrancı, oyların büyük bölümünü alarak güven tazeledi. Dîvan başkanlığını İl Başkan Yardımcısı Yunus Kalkan'ın yaptığı kongrede 352 oy kullanılırken; Katrancı 216, Mehmet Durmuş 93, Celal Yüksel 41 oy aldı, 2 oy geçersiz sayıldı.

Kongrede konuşan Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, bakanlığının başlattığı yeni bir projenin müjdesini verdi. Ziraatla ilgili tesislere yüzde 50 hibe yardımı yapılacağını kaydeden Eker, "Köylerimizde çiftçilerimizin ürünlerinin değerlendirilmesine yönelik yapacağı yatırımların yarısını karşılayacağız. Bir çiftçi kooperatifimiz ya da çiftçimiz 250 bin YTL'lik yapatırım yaptığında, bunun 125 bin YTL'sini hibe edeceğiz. Özellikle kooperatiflerimiz bu konuda öncülük etmelidir. Amacımız, çiftçilerimizin ürünlerinin en iyi şekilde değerlendirilmesi, depolanması ve pazarlanmasıdır" diye konuştu.

Sadece KÖYDES Projesiyle Türkiye genelindeki köylerin içme suyu ve yol problemlerinin giderilmesi için 2 milyon YTL kaynak ayrıldığını söyleyen Bakan Eker, 2006 sonunda içme suyu sıkıntısı, 2007 sonunda da yol sıkıntısı olan köy kalmayacağını ifade etti. Bakan Eker, "Köylerimizin içme suyu problemlerini yüzde 90 itibariyle hallettik. Üretici Birlikleri Kanunu'nu çıkararak kooperatiflerin önünü açtık. Ziraat Odaları Kanunu'nu değiştirerek odalarımızın çiftçilere önderlik yapar hale gelmesini sağladık. İktidarda olduğumuz üç yılda gerek ürün primleri gerek mazot desteği gerekse borç silmesi yoluyla çiftçilerimizi enflasyonun altında ezdirmedik" şeklinde konuştu.

Kongreye katılmadan önce Menderes'in Tekeli beldesinde köylülerle sohbet eden Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker, beldenin kooperatifiyle ilgili de bir müjde verdi. Eker, dört yıl önce kurulan süt birliğini, Ankara'ya dönünce 2006 programına alacağını kaydetti. Eker, 1 milyon YTL maliyetli kooperatifin hayata geçirilmesiyle Tekeli'deki 50 çiftçinin rahat nefes alacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious