Zirve beklentiyi gidermedi’

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Çarşamba Ziraat Odası Başkanı İsmail Güngör, fındık zirvesinden üreticinin net bir fiyat beklediğini belirterek, beklentilerinin karşılanmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsmail Güngör, "Bana öyle geliyor ki bu karar, Fiskobirlik’in 12 Eylül’de yapacağı genel kurulla ilgili." dedi.

Fiskobirlik’in üreticiye olan borcunu ödememesinin ardından hızla düşen fiyatlarla zor durumda kalan üretici fındık zirvesinden çıkan kararla emeğinin karşılığını alamamayacğı korkusuna kapıldı.Üreticiler, fındık fiyatının 15 Eylül’de açıklanmasına da tepki göstererek, Bu sene de insanlar 15 eylüle kadar zarar edecek demektir." diye konuştu. Başbakan Recep Tayip Erdoğan başkanlığında yapılan fındık zirvesinden çıkan Fiskobirlik’in devre dışı bırakılarak Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fındık alması kararın belirsizliği bütünüyle ortadan gidermediği belirtiliyor.

Çarşamba’da fındık alım satımı yapan Erkan Köksal, şu an itibariyle piyasada belirsizliğin bulunduğunu, üreticinin karamsar olduğunu belirterek fındık zirvesinden çıkan kararın belirsizliği gidermediğini söyledi. Bu karar ile devletin tam olarak ne yapacağının anlaşılmadığını ifade eden Köksal, "Fındıkta bu sene iki sorun var. Birincisi devlet arz fazlası fındığı alacak m almayacak mı konusu. İkincisi ise fındığı ne kadardan alacak. Fındık zirvesinden sonra yapılan açıklamalarda bu iki konuya da tam bir netlik gelmediği için belirsizlik devam ediyor, karalar belirsizliği gidermedi." dedi. Hemen herkesin alınana kararların işlemesini dilediğini ama buna inanamadığını aktaran Köksal, "15 eylül tarihi de çok geç bir tarih. O zamana kadar ne olacak. 15 eylülde açıklanan fiyat tutmaz ki. Buna benzer bir durum 2001 yılında olmuştu, eylül ayında açıklanan fiyat tutmadı insanlar hüsran yaşadı. Bu sene de insanlar 15 eylüle kadar zarar edecek demektir 15 eylülden sonra daha fazla zarar edebilirler. En öz fidesi ile belirsizlik bitirilmedi." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious