Zirve öncesi gizli görüşme

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Lahey'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Hollanda Dışişleri Bakanı Bernardt Bot ile bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Brüksel'de 11 Aralık'ta yapılacak AB Dışişleri Bakanları toplantısına katılacak olan Hollanda Dışişleri Bakanı Bernardt Bot, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Lahey Johan Wittehuis'te resmi bir görüşme gerçekleştirdi. Resmi olarak Hollanda tarafından tanınmayan KKTC Cumhurbaşkanı M.Ali Talat ile Hollanda Dışişleri Bakanı Bernardt Bot'un bir resmi kabulde yan yana görülmesinin "gayriresmi tanıma" olarak algılanacağını ve bunun da AB üyesi Yunanistan ve Güney Kırbıs Rum Kesimi tarafından zirve öncesinde hoş karşılamayacağını belirten yetkillier yapılan görüşmenin kayıtlara geçilmesine ve fotoğraf çekilmesine engel olmaya çalıştılar. Cihan'ın görüntüleyebildiği Johan Wittehuis'taki "gizli görüşme"nin zirve öncesinde ortaya çıkmasının, limanlar konusunda alternatif çözüm arayışlarından rahatsız olan Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesmi'nin direncini zayıflatacağı belirtiliyor.

Görüşme sonrasında açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanı Talat, ''Biz BM ve AB'ye iki limanın Ercan ve Magosa Havalimanı'nın doğrudan ticarete açılması konusunda iyi niyetlerimizi ortaya koyduk. Fakat Rum kesimi bunu kabul etmiyor. Kıbrıs sorununa çok büyük bir çözümsüzlük getiriyor. Bu durum da Rumların Kıbrıslı Türkleri baskı altına almak istediğini gösteriyor. Bunu Avrupalıların görmesi gerekir. Biz makul ve mantıklı şeyler öneriyoruz, Kıbrıs Rum Kesimi kabul etmiyor. Çözüm istiyoruz. Çözümsüz olan Rumlardır." Bot'un tavrının sorulmasına ise Talat, "Bunu Sayın Bot'a sorun. Biz kesinlikle çözümden yanayız," dedi.

Hollanda Dışişleri Bakanı Bot ise, "Kıbrıs konusundaki görüşlerinizde bir değişiklik var mı?" şeklindeki soruya, "Benim Kıbrıs konusundaki düşüncelerim eskisi gibi devam ediyor. Başka söyleyecek bir şeyim yok," şeklinde cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious