Zirvede dua ile beddua kapışıyor

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Pop şarkıcısı İsmail YK, “bombabomba.com” isimli son albümünde ‘Allah Belanı Versin’ şarkısıyla beddua ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çocuklardan oluşan Minik Dualar Grubu ise “Teşekkür Ederim Allah’ım” isimli albüm ile herkesi dua etmeye çağırıyor. Dikkat çekici bu iki albümün sözlerinde bulunan dua-beddua karşıtlığı dışında bir özelliği daha var: Her iki albüm de satış listelerinin en başında! İkisi de 450 binlik bir satış rekoru ile zirvede yarışıyor. Mayıs ayında piyasaya çıkan ve yedi aylık süre içerisinde 450 bin dinleyiciye ulaşan beddualı İsmail YK albümünü, bir yılda yine 450 bin satan çocukların “Teşekkür Ederim Allah’ım” isimli dualı albümü takip ediyor. Klibinde araba parçalayarak beddua eden İsmail YK’nın ‘Allah Belanı Versin’ melodisi yaklaşık 2 milyon kişi tarafından cep telefonları ve bilgisayara download edilirken “Teşekkür Ederim Allah’ım” parçası 250 bin kişi tarafından indirilmiş. Grubun internet sitesinden ise 50 bin çocuğun yaptığı duaya yine çocuklar tarafından 150 bin kere ‘amin’ denilmiş.
Peki zirvede yaşanan dua-beddua kapışmasına taraflar ne diyor? “Allah Belanı Versin” şarkısını seslendiren İsmail YK, şarkılarında halkın kullandığı sözleri tercih ettiğini belirterek bu parçanın son yıllarda yapılan en samimi ve düzgün şarkılardan birisi olduğunu söylüyor. “Sonucu hüsran olan güzel bir olayda ‘Allah belanı versin!’ diyerek Allah’a havale ediyoruz ve insanlara teselli veriyoruz. Halktan olumsuz bir tepki almadık.” diyen İsmail YK’ya, “Beddua bize yakışmaz.” diyerek karşılık veriyor Ertuğrul Erkişi. Minik Dualar Grubu’nun proje yönetmeni olan Erkişi, “Kötü eylemler ve bir başkasının kötülüğünü istemek iyi bir Müslüman’a yakışmaz. Anne babalar, çocuklarının ruh dünyalarına uymayan sözlerle karşılaşmalarından şikayetçi. Biz dualı şarkılarla binlerce teşekkür alıyoruz.” diyor.

Zirvedeki bu kıran kırana kapışmadan kimin galip çıkacağı meçhul. Bu yarışın sonucu aynı zamanda dinleyicinin dilinde duanın mı yoksa bedduanın mı daha çok yer ettiğini belirleyecek. Bize, ‘Allah sonunu hayır etsin!’ demek kalıyor.

Müzik listelerinin zirvesinde dua-beddua çekişmesi yaşanıyor. Şarkıcı İsmail YK’nın Avrupa Müzik etiketiyle çıkan son albümü ‘bombabomba.com’da söylediği ‘Allah Belanı Versin’ isimli şarkı özellikle genç dinleyici tarafından çok tutuldu ve albüm altı aylık bir sürede 450.000 satış rakamına ulaşarak satış listelerinin en üst sırasına oturdu.

Sevgilisine beddua eden sözlerden oluşan şarkının klibi de benzer bir ilgiye mazhar oldu. İşin ilginç yanı listelerin zirvesinde gezinen ve ‘Allah Belanı Versin’ sözleriyle beddua eden İsmail YK’yı hemen peşinden Minik Dualar Grubu takip ediyor. Çocuklar için bestelenmiş dualardan oluşan ve çocukların seslendirdiği Şirin Çocuk Yapım’dan çıkan “Teşekkür Ederim Allah’ım” ise 450 bin satış rakamına ulaştı. Yani anlayacağınız duanın bedduayı yakalaması an meselesi. İlk albümü “Teşekkür Ederim Allah’ım-1”le 450 bin satış rakamını geçen çocukların albümünün ikincisi “Teşekkür Ederim Allah’ım-2” ise iki aylık zaman diliminde 200 bin satış rakamının üzerine çıktı.

Bir yanda bedduanın sert sözlerine, bir yanda duaların yumuşak diline sahne olan zirvedeki mücadele, aynı zamanda klip ve melodileriyle de benzer bir çekişmenin içerisinde. “Allah Belanı Versin” parçası hem klibi hem de melodisiyle ilgi görürken, bu şarkının melodisi yaklaşık 2.000.000 kez download edilerek cep telefonu ve bilgisayarlara indirildi. Buna karşılık star olmayan Minik Dualar Çocuk Grubu’nun eserleri dijital ortam aracılığıyla 250.000 kişi tarafından cep telefonlarına indirildi. www.minikdualar.com adresinde başlatılan dua yarışmasına ise yaklaşık 50 bin çocuk katıldı. Yayınlanan dualara ise 150 bin kere “amin” denildi. Çocukların ekranlarda dönen dua klibi de hatırı sayılır bir dinleyici kitlesi tarafından ilgiyle izleniyor.

İsmail YK: Beddua ederek halkın duygularını yansıtıyorum

Peki beddua ve duanın zirvedeki bu ilginç buluşmasına taraflar ne diyor? “Allah Belanı Versin” parçasını seslendiren İsmail YK, şarkılarını halkın içinde yaşayarak onlara göre yaptığını kaydederek, “Halk hangi kelimeleri kullanıyor, nelere, nasıl tepkiler veriyorlarsa ben de onların duygularını yansıtan şarkılar yapıyorum.” diyor.

Bedduadan oluşan ‘Allah Belanı Versin’ parçasını son yıllarda yapılan en samimi ve en düzgün şarkılardan bir tanesi olarak niteleyen İsmail YK, beddua etmekte haklı olduğu ve dinleyicinin de bunu sahiplendiği görüşünde: “İnsan bir kere dünyaya geliyor ve güzel bir hayat yaşamak istiyor. Düşünün, deliler gibi sevdiğiniz biri, sizi başka biriyle aldatıyor, tertemiz aşkınıza ihanet ediyor ve yaşamak istediğiniz bu güzel hayatı burnunuzdan getirip hayatınızı mahvediyor. Sonuç böyle olunca siz o insan için ‘Allah Belanı Versin’ diyerek, Allah’a havale edebiliyorsunuz. Allah Belanı Versin şarkısı insanlara teselli veriyor. Nefret ettiğin insana söyleyebileceğin en son kelimedir bu.”

‘Beddua bize yakışmaz’

Minik Dualar Grubu’nun proje yönetmeni Ertuğrul Erkişi ise asli görevlerinin insanlara güzel şeyler ulaştırmak ve çocuklara sosyal, kültürel, milli ve manevi değerleri öğretmek olduğunu kaydederek ekliyor: “Kötü eylem ve söylemler bizim gibi insanlara hiçbir zaman yakışmaz.”

Şarkılarının hepsinin bu tarzda olmadığını ifade eden İsmail YK ise bir iki şarkıyı dinleyip eleştirmenin sağlıklı olmayacağı görüşünde. “Allah Belanı Versin’in sadece bir şarkı olduğunu unutmamak gerek. Sonuçta bizler müzik yapıyoruz ve farklı şeyler yapmamız gerekiyor. Bu şarkı sadece insanlar dinlesin ve deşarj olsun diye yapıldı. Bunu hayata adapte etmek yanlış olur.” diyerek eleştirilere yanıt veren İsmail YK, şarkıyla ilgili halktan olumsuz bir tepki almadığını söylüyor. Ancak İsmail YK bunları söylese de İbrahim Tatlıses’in, olumsuz eleştiriler üzerine ekranda ona destek vermesi bunun tersi bir durum olduğunun da göstergesi. İbrahim Tatlıses, kendi programında, eleştirilen sözler için, “En sevdiğimize de, çok sinirlendiğimizde ‘Allah belanı versin’ deriz.” diyerek İsmail YK’ya destek vermişti. Aynı şekilde sanatçı Orhan Gencebay da bir röportajında İsmail YK’ya sahip çıkarak, şarkıda her konunun işlenebileceğini söylemiş ve kendisinin ‘Batsın Bu Dünya’ parçasının sert olduğunu kaydetmişti.

17 kişilik Minik Dualar Grubu’nun söz yazarı ve bestecisi Ertuğrul Erkişi ise bu konuda tamamen farklı düşünüyor. Anne-babaların müzik kanallarını açtıklarında çocuklarının ruh dünyalarına uymayan şeylerle karşılaşıp şikayetçi olduklarını kaydeden Erkişi, ülkemizde son 10 yıldır pop müzik yapan insanların gizli ve birinci hedefinin çocuklar olduğu gerçeğini hatırlatmadan geçemiyor. “Anne-babalar her ne kadar istemeseler de içerik bakımından tasvip etmedikleri şeyleri belli bir zaman geçtikten sonra çocuklarından duyuyor.” diyen Erkişi, faydalı oldukları için ailelerden binlerce teşekkür maili aldıklarını ifade ediyor.

Allah Belanı Versin diye beddua eden İsmail YK ile ‘Allah iyiliğimizi versin’ diye dua eden Minik Dualar Grubu’nun bu ilginç çekişmesinin sonu bakalım nereye varacak?

Allah Belanı Versin
Şarkı sözü

Benim için hep sen vardın
Bunu hep senden duyardım
İki gözüm kör olsun
Of nasıl sana inandım

Bin cefa gördüm
Bin defa öldürdün
Kahrolsun bıktım ya artık
Beni benden aldın attın
Beni sattın yazıklar olsun

Allah belanı versin
Allah seni kahretsin
Bana gelen sana gelsin ya
Hayatımı sen mahvettin
Acımadın neler çektim
Kader seni de kör etsin

Bomboş yere yaşıyorum
Her gün acı çekiyorum
Her dakika eriyorum
Yeter artık senden nefret ediyorum
Beni benden aldın attın
Beni sattın yazıklar olsun

İçimdeki nefreti kimse alamaz
İsterse ölüm gelsin
Hâlâ seviyorum seni
Allah belanı versin

İsmail YK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious