'Ziya Doğan'a inanıyoruz'

'Ziya Doğan'a inanıyoruz'.5681
  • Giriş : 15.01.2007 / 00:00:00

Trabzonspor kaptanı Hüseyin Çimşir, Ziya Doğan ile daha önce başarılı olduklarını, yine başarılı olacaklarına inandıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hüseyin Çimşir, Trabzonspor Dergisi'nin bu ay çıkan sayısındaki röportajında, sezona başlayan teknik direktör Lazaroni'nin, daha çok arkada bekleyip kontrataklarla gol arayan bir takım istediğini ifade ederek, "Şimdi daha farklı bir sistemdeyiz" dedi.

Trabzonspor'un içeride veya dışarıda rakibe önlem almayan, kendi oyun tarzını rakibe kabul ettiren bir oyun felsefesi içinde olması gerektiğini belirten Çimşir, "Lazaroni'nin de inandığı bir sistem vardı. 5 haftalık süreçte başarılı olamadık. Ziya Hoca'da alana çekilmek yok. Top neredeyse orada baskı yapılır. Topa en yakın oyuncu rakibe baskı yaparken, diğer arkadaşlar da ona yardımcı olur. Geldiği ilk 4-5 hafta iyi sonuçlar aldık. Galatasaray ve Beşiktaş'ı yendik. Osasuna ile iki maçta da iyi oynadık ama sonuç alamadık. Oyun anlamında kötü değiliz ama kazanamamanın verdiği bir sıkıntı ve stres var. Onun neticesinde de kötü sonuçların devamı geldi. Ziya hoca ile daha önce başarılı olduk yine olacağımızı düşünüyorum. Onun sistemine inanıyoruz" diye konuştu.

Bordo-mavili taraftarların kendilerinden beklenti içinde olduğunu vurgulayan Hüseyin, "Bu beklentilerin karşılığını göremeyince sevgileri aşırı tepkiye dönüşüyor. Maçtan sonra küfür etmeleri veya takım otobüsünü taşlamaları hiç de kabul edilecek bir davranış değil. 6 maçta 5 mağlubiyet, 1 beraberlik almış olan takım için 2000 taraftar Bursa'ya geldi. Türkiye'nin hiçbir yerinde böylesine kötü sonuçlar alan bir takımın peşine bu kadar seyirci gitmez. Bugünlerde onların ve camianın desteğine ihtiyacımız var" dedi.

İKİNCİ YARI BEKLENTİSİ

Tecrübeli oyuncu, ligin ikinci yarısında özledikleri, arzuladıkları, sahanın her tarafından baskılı oynayan bir Trabzonspor izlettireceklerini kaydederek, "Futboluyla zevk veren ve sahada mücadele eden bir takım göreceğimizi tahmin ediyorum. İlk yarıda hakem hatalarıyla kaybolan puanlarımız var. Hakemler kesinlikle 3-4 maçımızda sonucu etkileyecek kararlar vermişlerdir. Biz 7 maçta 1 beraberlik 6 mağlubiyet alabilecek futbolcular değiliz. Bizim formamızın bile 1 puan alması lazım" diye konuştu.

"HEDEF HER ZAMAN ŞAMPİYONLUK"

Hüseyin, Trabzonspor'un hedeflerinden bir tanesinin her zaman şampiyonluk olduğunu belirterek, "6 kez de bu hedefi başarmıştır. Şampiyonluğun gelmesi için camianın bir olması ve istikrar sağlanması gerekiyor. Saha sonuçlarına göre ne yönetimin ne teknik direktörün ne de futbolcular değişmeli" dedi.

Futbolda başarının istikrara dayandığını dile getiren Çimşit, "Avrupa'da başarılı olan takımlara bakarsınız, belli bir hedef doğrultusunda aynı yönetim, teknik direktör ve futbolcularla yola devam ediliyor, onlara sabır gösteriliyor. Her başarısız sonucun ardından teknik direktör veya oyuncuların değişmesi uyum sürecinin yeniden başlamasına sebep oluyor. Trabzonspor son 4-5 yılda 10'a yakın hocayla çalışmış, 4-5 farklı yönetim gelmiş. Bu değişimin sonucunda fazla başarı elde edilmemiş" dedi.

Hüseyin, Marco Aurelio'nun çok kaliteli bir futbolcu olduğunu ifade ederek, "Kalitesine inandıkları için onu da aramıza çağırdılar ve rekabete kattılar. Bugün başka birisi de benzer bir başarı gösterse ister Türk olsun ister Türk kimliğine geçmiş bir yabancı olsun, bu fırsatı vermek gerekir" şeklinde konuştu.

Hüseyin en beğendiği ön libero oyuncularının ise Patrick Vieira, Claude Makalele ve Barcelonalı Xavi olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious