Zonguldak Havaalanı önümüzdeki ay uçuşa açılacak

Zonguldak Havaalanı önümüzdeki ay uçuşa açılacak.8358
  • Giriş : 28.07.2007 / 14:11:00

Yolcu potansiyeli bulunmadığı gerekçesiyle kapatılan Zonguldak Havaalanı önümüzdeki ay uçuşa açılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Saltukova Beldesi'nde 1991 yılında yapımına başlanan ve 1999’da dönemin Başbakanı Bülent Ecevit tarafından açılışı yapılan Zongludak Havaalanı, 31 Ocak 2002'de Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından trafik akışı ve yolcu potansiyeli bulunmadığı gerekçesiyle kapatıldı. 9 ay önce Zonguldak Özel Sivil Havacılık A.Ş. tarafından 25 yıllığına kiralanan havaalanının yeniden uçuşlara açılması için başlatılan çalışmalar son aşamaya geldi. Elektronik cihazlar yerleştirilen havaalanında, DHMİ'ye ait Seyrü Sefer Sistemleri Kontrol Uçağı ile aralıklarla yapılan kontrol uçuşları devam ediyor. Dün akşam saatlerinde yapılan kontrol uçuşuna Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen de katıldı. Uçağa binen Vali Erken, havaalanını ve çevresini havadan inceledi.

Vali Erkmen, havaalanındaki çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi. Havaalanı çevresindeki arazilerde uçuş güvenliğini tehlikeye sokan ağaçların kesildiğini belirten Vali Erken şöyle dedi:
“Hazırlıklar bittiğinde Ulaştırma Bakanlığı'ndan işletme ruhsatı alacağız. Ağustos ayı içinde havaalanının açılmasını amaçlıyoruz. İlk olarak yurt içi yolcu seferlerine başlamayı planlıyoruz. Akabinde gümrük ve diğer teşkilatların kurulmasıyla dış seferlere yöneleceğiz. İlk yolcu uçağının ağustos ayında inmesini hedefliyoruz. Havaalanı konusunda çalışmalar sonuçlanmak üzeredir. Bölgemizin ekonomik ve sosyal açıdan kalkınmasına ulaşım çeşitliliği önemli katkı sağlayacaktır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious