Zonguldak Havaalanında test uçuşu yapıldı

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

Zonguldak Özel Sivil Havacılık A.Ş'nin 25 yıllığına kiraladığı Zonguldak Havaalanı'nda test uçuşu yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Zonguldak Havaalanının uçuşlara açılmasıyla ilgili olarak Ankara'dan gelen seyri-sefer sistemleri kontrol uçağı, Saltukova'da havadan test uçuşu yaptı.
Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova Beldesi'ndeki Zonguldak Havaalanı'na ve çevresine yerleştirilen elektronik cihazların çalışmasını kontrol etmek amacıyla Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne ait seyri-sefer sistemleri kontrol uçağı, yaklaşık 50 kilometrelik mesafede 3,5 saat süreyle test uçuşu yaptı.

Zonguldak Valisi ve Zonguldak Özel Sivil Havacılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Erkmen, havaalanında incelemelerde bulunmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Ankara'ya dönen uçağın ilk sonuçlarının olumlu olduğunu, yarın da yeniden test uçuşu yaparak havaalanına ineceğini söyledi.

Havaalanının çevresindeki 6-7 kilometre kanal temizliğinin yanı sıra tel örgülerinin yenilendiğine işaret eden Erkmen, "Havaalanına meteoroloji istasyonu kuruldu, binalarının da fiziki eksiklikleri giderildi. Elektronik cihazlar, hava alanı ve karşısındaki tepeye monte edilmiş durumdadır. Test uçağı, cihazların sağlıklı sinyal verip vermediğini ve uçaklarla haberleşme işlevini yerine getirip getirmediğini teknik anlamda kontrol ediyor. Cihazların kontrol edildiği test uçuşu başarılı geçerse, önümüzdeki hafta işletme ruhsatını talep edeceğiz. Havaalanı faaliyete başlamasıyla bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlayacaktır" dedi.

Vali Erkmen, mevcut şartlarda hava alanına 100-120 kişilik uçakların iniş-kalkış yapabileceğini belirterek, "Havaalanının açılmasının ardından ikinci etap çalışmalara başlayacağız. Böylece, her büyüklükteki uçak buraya inebilecek. Bunun için havaalanı çevresindeki dağın tıraşlanması gerekiyordu. Ancak birkaç alternatif proje daha üretildi. Pistin 5-10 derece döndürülmesiyle engellerden kurtulmuş olacağız. Bu proje, bize daha mantıklı geldiğinden hayata geçirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious