Zonguldak Limani çöp limanina döndü

Zonguldak Limani çöp limanina döndü.10551
  • Giriş : 21.10.2005 / 00:00:00

ZONGULDAK - Yagislardan sonra her defasinda çöp denizine dönen Zonguldak Limani'na çare bulunamiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Vatandaslar ise yillardir degismeyen çöp problemi için yetkililerin artik çare bulmasini istiyor.

Yagmur sonrasi Türkiye Taskömürü Kurumu'na (TTK) bagli olarak faaliyet gösteren limana dolan çöpler, rüzgarin etkisiyle limanin belli köselerini kapliyor.

Adeta çöp denizini andiran görüntülerden rahatsiz olduklarini ifade eden Fuat Bas, "Burasi yillardir böyle. Ne zaman yagis olsa hemen arkasindan liman çöple dolar. Daha sonra rüzgar bu çöpleri sürükleyerek belli köselere yigar. Bu da limanin güzel görüntüsüne balta vuruyor." dedi.

Çöplerin limanda birikmesinin saglik açisindan da zararli oldugunu belirten Bas, "Simdilerde havalar soguk gittigi için kokusu pek hissedilmiyor; ama sicak havalarda kokudan durulmuyor. Sinekler artiyor ve bu da sagligimizi tehdit ediyor.

Yasanan olumsuzlugu defalarca dile getirdiklerini; ancak bu durumun degisecegine olan inançlarini yitirdiklerini anlatan Zonguldak Çevre Koruma Dernegi Baskani Meltem Çetinkaya da, "Yillardir böyle. Degisecegine pek inanmiyorum. Defalarca söylendi, açiklamalar yapildi, tepkiler gösterildi. Gazeteler yazdi. Sonuçta zerre miktari bir degisiklik olmadi." diye konustu. Mahalle sakinlerinin dereye çöp atmamasi gerektigini ifade eden Çetinkaya, "Bu arada çözümü sadece devletten beklememek lazim. Insanlar çöp bidonlari-kutulari varken gidip dereye çöp atiyorsa bu da büyük bir yanlis. Vatandaslar olarak duyarsiz olmamaliyiz. Çöpümüzü atmamiz gereken yerler belli. Herseyi dereye atarsak yagmurla birlikte dere yükselince bütün çöpler limana dolar. Bu da ortaya nahos bir görüntü çikariyor. Köklü bir degisim lazim" dedi.

Öte yandan belediye yetkilileri ise önceki yillarda olusan manzara karsisinda derenin belli yerlerine çöplerin elenmesi için tel izgara yapilacagini söylemisti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious