Zonguldaklı'dan 135 bin YTL çıktı

Zonguldaklı'dan 135 bin YTL çıktı.15083
  • Giriş : 07.04.2008 / 23:56:00

Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen, uçakların rahat iniş-kalkış yapabilmesi için yaklaşık 1 ay önce başlatılan 235 metre yüksekliğindeki Bostancılar Dağı'nın traşlanması için gelinen noktayı açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen, ''Uçakların rahat iniş-kalkış yapabilmesi için yaklaşık 1 ay önce başlatılan 235 metre yüksekliğindeki Bostancılar Dağı'nın tıraşlanması için başlattığımız kampanya kapsamında kentte 130-135 bin YTL toplandı'' dedi.

Vali Erkmen, bu rakamın yetersiz olduğunu belirterek, ''İlgisizlikten dolayı önümüzdeki cuma gününden itibaren kampanyayı bitiriyoruz'' diye konuştu.

Erkmen, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Kalaycıoğlu ile düzenlediği basın toplantısında, Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesindeki Zonguldak Havaalanı ile ilgili olarak yarın itibarıyla makine sevkiyatı yapılmasına başlanacağını söyledi.

İlk günlerde yerleşim, planlama ve yerinde bazı çalışmalardan dolayı yavaşlama olabileceğini ancak önümüzdeki hafta sonundan itibaren hızlanacağını ifade eden Erkmen, şöyle konuştu:

''Yaklaşık 1 aydır devam eden kampanyaya toplam 109 vatandaşımız, 7 dernek, 5 oda, sendika veya kurumumuz katkı vermiş. 615 bin nüfusa sahip Zonguldak'ta 135-150 kişi destek veriyorsa o zaman oturup düşünmemiz lazım. Çok fazla ısrar etmenin anlamı yok. Demek ki Zonguldak'ta bu işe gönül veren, bu işe istekli olan 135 kişidir.

Bunun dışında kalan kişiler herhalde buranın küçük kalmasını istiyor. Buraya gelecekte yatırım yapılmasını, genişlemesini düşünmüyor. Uçakların rahat iniş-kalkış yapabilmesi için yaklaşık 1 ay önce başlatılan 235 metre yüksekliğindeki Bostancılar Dağı'nın tıraşlanması için açtığımız kampanyada bugüne kadar kentte 130-135 bin YTL toplandı.''

İlgisizlikten dolayı gelecek cuma gününden itibaren kampanyayı bitireceklerini kaydeden Erkmen, şöyle devam etti:

''Topladığımız para kadar çalışmalara devam edilecek, ancak paranın bittiği noktada bunu sonlandıracağız. Kimsenin beni kırmamak için yardım yapmasını arzu etmiyorum. Ben bu işin önemine inanarak insanların katkı vermesini istiyorum. Cuma gününe kadar isteyenler yardımlarını yapabilir. Büyük düşünmek, önümüzü, kente ne kazandıracağını görmek lazım. Havaalanının buraya getireceği faydaları göz önünde bulundurarak herkesi desteğe çağırıyoruz.''

Erkmen, geçen haftalarda özürlü bir ayakkabı boyacısının günlük kazancını kampanyaya yatırmasına karşın havaalanı açıldığında çok şey kazanabilecek birçok işletmecinin katkıda bulunmadığını, hatır gönül için kampanyayı sürdürmenin anlamı olmadığını kaydetti.

Erkmen, cuma günü itibarıyla Zonguldak, Bartın ve Karabük'teki kampanyalardan elde edilen miktarın ve yapılacak çalışmaların boyutlarının açıklanacağını belirtti.

Proje kapsamında dağın 160 kodundan 50 koduna kadar olan kısmının üçgen şeklinde tıraşlanarak 2 milyon metre küp civarında hafriyat alınması planlanmış, Zonguldak Valiliği bölgedeki iş adamlarından gerekli araçları ücretsiz temin etmiş, bunların 1 milyon YTL olarak hesaplanan yakıt giderleri için yardım kampanyası başlatmıştı.

-MECLİS ÜYELERİNİN ARAÇLARINA CEZA YAZILMASI-

Geçen hafta İl Genel Meclisi Toplantısı'nda başkan Muzaffer Kalaycıoğlu'nun bazı üyelerin İl Özel İdaresi binası önünde park ettikleri araçlara ceza yazılması konusunda yaptığı konuşmanın bazı yerel basında çarpıtıldığını savunan Vali Erkmen, şunları söyledi:

''Orada sorumluluk ne Valiliğin, ne de Emniyet Müdürlüğünündür, görev tamamen belediyenindir. Zaten cezayı yazan da belediye ekipleridir. Kalaycıoğlu'nun duygusal anında yapmış olduğuna inandığım konuşmasını sanki fırsat kolluyorcasına 'çatışma ortamı' gibi gösteren basın mensupları oldu. Hatta bir yerel gazetenin köşe yazısında 'Kalaycıoğlu, Valiyi, Emniyet Müdürünü, Belediye Başkanını kalayladı' denilmiş. Ne demek bu? Ben burada devleti temsil ediyorum. Böyle bir şey zaten olamaz, çok yanlış bir yazı bu. Bazı basın alaycı yazılar veya çok yanlış yorumlar yaparak değerlendirmede bulunuyor. Bu da fırsat kollanıyormuş gibi hava yaratıyor. Bunlara gerek yok, biz her zaman açık olduk. Zonguldak'ı kendi içinde kavga eden şehir gibi göstermek veya göstermeye çalışmak üzüldüğüm noktadır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious