Zonguldak'ta göçük: 1 ölü

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) bağlı Karadon Müessesesi Kilimli İşletmesi kömür ocağında göçük meydana geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kilimli İşletmesi 2. ocakta öğle saatlerinde, eksi 83 kodunda tavan çökmesi sonucu göçük meydana geldi. Göçükte kalan evli ve iki çocuk babası Savaş Çeliktürk ile diğer işçi Mesut Korkmaz, göçük altında kaldı. Mesut Korkmaz, diğer işçilerin yardımıyla göçükten kurtarılarak, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada ayakta tedavi olan Korkmaz taburcu edilirken, tavandan göçen postanın altında kalan Savaş Çeliktürk'ün, olayın 10-15 dakika sonrasına kadar kendisini kurtarmaya çalışan işçilerle konuştuğu öğrenildi.

Ocak ağzında konuyla ilgili bir açıklama yapan Genel Maden İşçileri Sendikası Eğitim Sekreteri Ramazan Denizer, olayın 2. ocakta domuz damı denilen yerde meydana geldiğini belirterek, "Arkadaşımız herhalde 10-15 dakika konuşmuş, Artık korkudan mı bayıldı, bilmiyoruz. Bir arkadaş daha vardı, o sağ çıktı. İnşallah bu arkadaş da kurtulur" dedi.

Daha sonra olay yerine gelen Savaş Çeliktürk'ün annesi Necibe Çeliktürk, gözyaşlarına boğuldu. Oğullarını kurban verdiğini belirten yaşlı kadın, "Keşke o ocağa girmeseydiniz. Her gün arabayla gelirdin, senin adını söylediler, Savaş'ım!" diyerek ağıt yakması görenlerin yüreğini dağladı. Daha sonra 2 saat süren çalışmanın ardından cesedi çıkarılan Çeliktürk'ün, aynı ocakta çalışan ağabeyi Sezer Çeliktürk, baygınlık geçirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious