Zonguldak'ta 1600 yaşında porsuk ağacı

Zonguldak'ta 1600 yaşında porsuk ağacı.61647
  • Giriş : 23.04.2008 / 16:30:00
  • Güncelleme : 23.04.2008 / 16:14:07

Türkiye'nin 105. tabiat anıtı olarak tescillenen Zonguldak'ın Alaplı ilçesine bağlı Gümeli beldesindeki Gümeli Ormanı, 1600 ve 1000 yaşındaki iki porsuk ağacı ve doğa güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gümeli beldesinde Karatepe mevkisindeki ormanda bulunan ve Türkiye'nin en yaşlı ağaçları arasında gösterilen çapı 2,93, gövde çevresi 9,20 ve uzunluğu 25 metre olan 1600 yaşındakinin yanı sıra çapı 2,55, gövde çevresi 8 ve uzunluğu 20 metre olan 1000 yaşındaki porsuk ağacına zorlu bir yolculuğun ardından ulaşabiliyor.

Gümeli belde merkezinden Karatepe mevkisine araçlarla gidilebilen dağ yolunun sona ermesinin ardından ziyaretçiler, yeşilin her tonunu bünyesinde barındıran ağaçlar arasından akan şelalelerin şırıltılarının kuş seslerine karıştığı ormandaki patika yolda, yaklaşık 1,5 saat yürüyerek Türkiye'nin en yaşlı porsuk ağacına varabiliyorlar.

Çevresindekilerden farklı görünüme sahip porsuk ağacı hakkında, üzerine monte edilen özelliklerinin yer aldığı levhadan bilgi sahibi olabilen ziyaretçiler, zorlu yolculuktan sonra diğer yaşlı porsuğun yanına da gidebiliyorlar.

Özellikle sonbahardan ilkbahar mevsiminin sonuna kadar tepedeki yaylalara giden olmadığından, heyelan, kar ve çamur nedeniyle bazı kısımları kapalı yol güçlükle açılarak yanına varılabilen Türkiye'nin ikinci yaşlı porsuk ağacı, çevresindeki, yeşilin her tonunun görülebildiği bitki örtüsüyle adeta renk cümbüşü sunuyor.

Birçok tarihi olaya tanıklık edecek kadar yaşlı 2 ağacın bulunduğu 255 hektarlık alanın Türkiye'nin 105. tabiat anıtı olarak koruma altına alınmasıyla birlikte, turizmden daha fazla yararlanılması ve daha sağlıklı korumanın gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Kayın, gürgen, porsuk ve köknar ağaçlarının yanı sıra karaçam, meşe, Anadolu kestanesi, çınar, defne, ısırgan, ökse otu, karayemiş, orman gülü gibi odunsu ve otsu bitki türlerinin yer aldığı tabiat anıtının, yaban hayatı açısından da geyik, karaca, ayı, yaban domuzu, kurt, tilki, tavşan, baykuş ve kartal gibi türlerle doğa bilimcilerini de cezbetmesi amaçlanıyor.

-SAKLI CENNET-

İl Çevre ve Orman Müdürü Nazmiye Uzun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en yaşlı ağaçlarını bünyesinde barındıran Gümeli Ormanı'nın ''tabiat anıtı'' olarak koruma altına alındığını söyledi.

Beldedeki 1600 metre rakımdaki ormanın nadir rastlanan yapıya sahip olduğunu, burada çok sayıda yaşlı ağacın yanı sıra zengin bitki ve hayvan çeşitliliğinin yer aldığını anlatan Uzun, şunları kaydetti:

''Çevre ve Orman Bakanlığının olurları ile Türkiye'nin 105. tabiat anıtı olarak burası koruma statüsüne alındı. Bu alanda 1600 ve 1000 yaşındaki 2 porsuğun yanı sıra çok sayıda yaşlı ağaç bulunmakta. Biyolojik zenginliği açısından da çok önemli bir yerdir. İlk önce tabiat anıtının, yatırım programına alınarak korunan alan yönetim planı, tanıtım ünitesi ve tabelaları yaptırılacaktır. 1600 yıl gibi zaman tünelinde birçok olaya tanıklık etmiş değere sahibiz. Bu bizim için çok önemli kaynaktır. İklim yapısı gibi bilimsel çalışmalara yönelik de bunu değerlendirmeliyiz.''

-TURİZME KATKI-

Ender bulunan bu doğa parçasının tahrip edilmeden, eko sistem özelliklerini yitirmeden ve türlerin nesli kaybolmadan gelecek kuşaklara milli miras olarak bırakılmasının amaçlandığını anlatan Uzun, şöyle dedi:

''Burası doğa bilimciler açısından iyi bir laboratuvar olacaktır. Açık müze biçimindeki bölgede, bilmediğimiz biyolojik çeşitliliklerde araştırıp bulunabilecektir. Eko turizm açısından da genel anlamda turizm canlılığı getirecektir. Kentteki festival ve şenliklerde de bu bölgeye geziler düzenlenmesi, doğa hayranlarının yürüyüşler yapması, tabiat anıtına turist ilgisini fazlalaştıracaktır. Bizim de bu açıdan alanı koruma sorumluluğumuz arttı. Ağaçların her bir dalını, yaprağını büyüğümüzün elini öper gibi öpmeli ve korumalıyız. Bunca yıl direnmiş ve ayakta kalmayı başarmışlar. Bu heyecanı paylaşabilmekten çok mutluyuz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious