Zonguldak'ta Herkül heykeli imha edildi

Zonguldak'ta Herkül heykeli imha edildi.13792
  • Giriş : 16.04.2008 / 16:40:00

Zonguldak'ın Ereğli ilçesindeki sahil bandına DYP zamanında dikilen Yunanlıların mitolojik kahramanı Herkül heykeli yerinden kaldırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Zonguldak'ın Ereğli ilçesindeki sahil bandına dikilen Yunanlıların mitolojik kahramanı Herkül'ün heykeli gece yarısı operasyonuyla kaldırıldı.

Eski Anap'lı Belediye Başkanı Halil Posbıyık zamanında dikilen heykele vatandaşlar, "Kendi milli kahramanınız yok mu?" diye tepki gösteriyor, heykelin varlığı tartışma konusu oluyordu. Karadeniz Ereğli'de uzun zamandır tartışılan Herkül heykeli, eski Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ın 22 Temmuz genel seçimi için Demokrat Parti'den milletvekili adaylığı için istifa etmesi üzerine belediye meclis üyesi Murat Sesli, Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı olmuştu.

GECE OPERASYONUYLA KALDIRILDI

Sesli, kısa süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarfından rozet takılarak AK Parti'ye geçmişti. Daha önce de Herkül heykelinin kaldırılması tartışma konusu olmuş, çeşitli nedenlerle bundan vazgeçilmişti. Mitolojik çağın simgelerinden olan ve Eski Belediye Başkanı Halil Posbıyık tarafından yaptırılan Herkül heykeli, Ereğli Belediye Başkanı Murat Sesli'nin talimatıyla bugün sabaha karşı 04.30'da kaldırıldı.

BİLGİLENDİRME YAZILARINI BİLE KALDIRDILAR

Belediye çalışanları, gece saatlerinde herkül heykelinin bulunduğu sahil alanına gelerek, vinç yardımıyla parça parça yerinden kaldırdı. Herkül ile ilgili olarak hazırlanan bilgilendirme yazılarının da kaldırıldığı görüldü. Heykelin Kdz. Ereğli Belediyesi'nin Delihakkı mevkiine kaldırıldığı belirtildi. Belediye Başkanı Murat Sesli, göreve geldiği ilk günlerde heykelin kaldırılacağını belirtmiş; ancak bu karar uygulanamamıştı. Mevcut Belediye Başkanı Murat Sesli, Anavatan Partisi'nden Halil Posbıyık listesi ile Meclis üyesi seçilmiş, Halil Posbıyık'ın milletvekilli adayı olmasının ardından meclis üyeleri arasında yapılan seçimle belediye başkanı olmuştu.

MİTOLOJİK BİR EFSANEYİ ANLATIYORDU

Herkül, mitolojide insanın doğaya karşı yenilmez dayanma ve saldırma gücünü simgeliyor. Herkül'ün, cehennem köpeği Kerberus'u kaçırmak için yeraltı tanrısı Hades'in yönettiği, hiçbir ölümlünün geri dönemeyeceği "Ölüler Ülkesi"nin yer aldığı Cehennemağzı Mağarası'na indiğine inanılıyor. Herkül'ün, Ölüler Ülkesi'nin bekçisi üç başlı ve yılan kuyruklu köpek Kerberus'u, Olimpos tanrıları Hermes ve Athena'nın yardımıyla Cehennemağzı Mağarası'ndan yeraltındaki Ölüler Ülkesi'ne inerek kaçırdığı belirtiliyor. Herkül'ün, yaşayanların Ölüler Ülkesi'ne girmesini engelleyen, ölü ruhların ise dışarı çıkmasına izin vermeyen Kerberus'u yeryüzüne çıkarmasının ardından Kral Eurystheus'un korkması üzerine Ölüler Ülkesi'ne geri götürdüğü anlatılıyor.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious