Zonguldak'ta kene paniği

  • Giriş : 03.06.2007 / 13:43:00

Mahalleli: Belediye, İl Tarım Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri 'keneyle' ilgilenmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Zonguldak'ta, evlerinin çevresinde çok sayıda kene bulunan mahalleliler, ilaçlama yapılması için başvurdukları Belediye, İl Tarım Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin konuyla ilgilenmediğini iddia ettiler.

Alınan bilgiye göre, Çaydamar Mahallesi'ndeki evlerinin çevresinde çok sayıda kene bulunması nedeniyle tedirgin olan vatandaşları, ilaçlama yapılması için müracaat ettikleri belediye yetkilileri İl Tarım Müdürlüğüne, İl Tarım Müdürlüğü İl Sağlık Müdürlüğüne, İl Sağlık Müdürlüğü ise tekrar belediyeye yönlendirdi.

Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin, sadece halkı bilgilendirme aşamasında yardımcı olacağını söylemeleri üzerine vatandaşlar, tekrar müracaat ettikleri Zonguldak Belediye Başkanlığında herhangi bir sonuç alamadı.

Hayvanlarının üzerinde kenelerin çoğalmasından da tedirgin olan vatandaşlar, sorunun çözümü için aralarında para toplayarak ilaç almayı kararlaştırdılar.

Mahallede oturan Gülseren Kerim, gazetecilere yaptığı açıklamada, belediye yetkililerinin sadece sinek ilaçları bulunduğunu belirterek, kendilerini İl Tarım Müdürlüğüne gönderdiğini savundu.

Kerim, şunları kaydetti:

''Tarım Müdürlüğü ilgilileri ise dilekçemizi İl Sağlık Müdürlüğüne vermemizi söyledi. Orası ise 'bizim işimiz değil' diyerek tekrar bizi belediyeye yönlendirdi. Başvurularımızın hiçbirinden sonuç alamadık.

Kenelerin ısırmaması için her yerimizi örterek uyuyoruz. Kısa zamanda çok sayıda kene ısırma vakasıyla karşılaşabiliriz. Çamaşır suyu ve sıcak su dökerek, kenelerle mücadeleye çalışıyoruz. Köpekler ve kedilerin üzerleri keneyle dolu. Çok korkuyoruz, yardım bekliyoruz.''

Çaydamar Mahallesi Muhtarı Mehmet Zaman da belediyeye başvurularından sonuç alamadıklarını, soruna kendileri çözüm bulmak amacıyla ilaç satın alacaklarını kaydetti.

-İLAÇLAMA GÖREVİ TARTIŞMASI-

Belediye Başkanı Secaatin Gonca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, problemin İl Tarım Müdürlüğünü ilgilendirdiğini iddia etti.

Gonca, şöyle dedi:

''Müdürlük yetkilisine ne gerekiyorsa yardımcı olacağımızı söyledim.

Sorunu halletmelerini istedik. İlaçlama işini geçen yıl İl Tarım Müdürlüğü yaptı, yine onlar yerine getirecek. Bu konuda İl Tarım Müdürü ile görüşmüştüm. Şimdi, topu bize atıyorlar. Bizim yetişmiş elamanımız yok. Vali Yavuz Erkmen'e konuyu aktardım, ilgililerle görüşecek.

Üzerimize düşeni yapmaya hazırız.''

İl Tarım Müdürü Yusuf Akın ise mahallelerin belediyenin çalışma alanı içerisinde olduğunu öne sürdü. Akın, ''Kene, fare ve bit gibi zararlılarla mücadele yasalarla belediye verilmiştir. Biz sadece tavsiyelerde bulunuruz. Konunun bizimle irtibatlanması yanlış'' diye konuştu.

İl Sağlık Müdürü Murat İlikhan da kene olayının kurumlarını ancak insanı ısırdığı zaman ilgilendirdiğini, ayrıca vatandaşlara da eğitim vermekle sorumlu olduklarını söyledi.

İlikhan, keneyle mücadele işinin belediyenin sorumluluğunda olduğunu, İl Tarım Müdürlüğünün de destek vermesi gerektiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious