Zonguldak'ta kuduz karantinası

  • Giriş : 28.10.2007 / 15:35:00

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde karantinaya alınan Yukarıdere köyünün ardından Yeşilköy köyünde de kuduz vakasına rastlanıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Saltukova beldesine bağlı Yeşilköy'de Sebahattin Yılmaz'a ait köpek, yavrularını ısırmasından sonra telef olması üzerine hayvanın baş kısmı inceleme için Ankara'da Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsüne gönderildi.

Enstitüde yapılan tahlillerde köpekte kuduz vakasına rastlanılması üzerine haber verilen İlçe Tarım Müdürlüğü, köyü karantinaya alarak sahipli kedi ve köpekleri aşılamaya başladı.

İlçe Tarım Müdür Vekili İrfan Soysal, gazetecilere yaptığı açıklamada, karantina altına alınan köyün girişine uyarı levhaları ve bez afişleri astıklarını, ilgili yönetmelik gereği de köye 6 ay süreyle hayvan giriş ve çıkışlarının yasaklandığını söyledi.

Ekiplerinin daha önce kuduz vakası görülerek karantinaya alınan Yukarıdere köyü ve civar köylerde de çok sayıda köpek ve kediyi aşıladığına dikkati çeken Soysal, şöyle konuştu:

''İlçe genelinde 2 bin 500 civarındaki kedi ve köpeğe kuduza karşı koruyucu aşılama yapılacak. Yaklaşık 1 aya kadar tüm kedi ve köpekleri aşılayacağız. Vatandaşlarımızı bilgilendirmeyi sürdürüyoruz. Ekiplerimiz üzerlerine düşen görevleri yerine getiriyorlar. Şu an gerekli önlemler alındı. Endişelenecek durum söz konusu değil.''

Soysal, Derecikören köyünde de gözetim altında tutulan bir köpeğin telef olması üzerine tahlile gönderildiğini, hayvanla temasta bulunan 5 kişinin de Sağlık Grup Başkanlığı tarafından muayeneleri için hastaneye gönderildiğini belirterek, ''Bu köyde ilk belirtiler kuduz vakası olmadığı yönünde. Ancak gerekli tedbirleri aldık. Ankara'dan gelecek tahlil sonuçlarını bekliyoruz'' dedi.

Çaycuma'da, Hasan Demir'e ait telef olan köpekte kuduz vakasına rastlanılması üzerine Yukarıdere köyü karantinaya alınarak, aşılama çalışmalarına başlanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious