Zonguldak'ta metan gazı sevinci

  • Giriş : 15.07.2007 / 21:10:00

Doğalgaz gibi bir enerji kaynağı olan metan gazı ilk kez Zonguldak'ta yeraltından çıkarıldı ve üretilmeye başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Üretimi yapan Hema Holding, Türkiye'nin tüketiği doğalgazın dörtte birine denk gelen miktarda, yani yılda 5 milyar metreküp metan gazı elde etmeyi hedefliyor.

Grizu patlamaları ile gündeme gelen metan gazı hem dünya hem Türkiye için yeni bir enerji kaynağı. Doğalgazın asıl yanıcı kısmı da metan gazından oluşuyor.

Burası Zonguldak'ın yanıbaşındaki Karadon bölgesi. Hema Holding, bu bölgede metan gazı çıkarmaya başladı.

Hema Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Hattat, "Türkiye 20 milyar metreküp doğalgaz harcıyor. doğalgazın yüzde 95'i metandır. 1 milyar metreküple başlayıp ileriki yıllarda 5 milyar metreküp ile zenginleştirmeyi planlıyoruz. Bir anlamda belki, Türkiyenin doğalgaz ihtiyacının 4-5'te birini karşılamayı düşünüyoruz" dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin yaptığı araştırmalara göre, bölgede 600 milyar metreküplük metan gazı rezervi bulunuyor.

Bu rezerv, son yıllarda özel şirketlere verilen arama izninin ardından gün ışığına çıkmaya başladı.

Termik santrallarda elektrik üretecek

Hema, Türkiye'de metan gazı araştırıp çıkaran ilk ve tek firma. Şirket, önümüzdeki yıldan itibaren, metan gazından termik santrallarda elektrik üretecek ve önce Zonguldak bölgesine satacak.

Şirketin hedefi, çıkacak metan gazının miktarındaki artışa bağlı olarak kuracağı santral sayısını çoğaltmak. Şirket yetkilileri devletten vergi kolaylığı istiyor.

Hattat "Doğalgaz ve petrol araştırmalırnda KDV ve ÖTV muafiyeti var. Ancak metan gazı doğalgaz ile eşdeğer ve direkt şebekeye verilebildiği halde metanda böyle bir muafiyet yok. Halbuki doğalgazla aynı statüye konsa, bizim yatırım ve araştırmalarımız çok büyük bir ivme kazanacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

CNN TÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious