Zonguldak'ta zengin kömür gazı rezervi bulundu

Zonguldak'ta zengin kömür gazı rezervi bulundu.12475
  • Giriş : 20.11.2007 / 18:10:00
  • Güncelleme : 20.11.2007 / 18:14:05

Zonguldak taşkömürü havzasında, Türkiye’nin 20 yıllık ihtiyacını karşılayabilecek kömür gazı rezervi bulunduğu söylendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TÜRKİYE Bilimsel Teknik Araştırma Kurulu (TÜBiTAK) Marmara Araştırma Merkezi Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Sedat İnan, Zonguldak taşkömürü havzasında, Türkiye’nin 20 yıllık ihtiyacını karşılayabilecek kömür gazı rezervi bulunduğunu söyledi. Doç. Dr. İnan, kömür gazının çıkarılması için çalışmaların başladığını, ayrıca Soma’da da rezervler olabileceğini belirtti.
Enstitünün son çalışmalarıyla ilgili TÜBİTAK'ın Gebze kampusunda basın toplantısı düzenleyen Doç. Dr. Sedat İnan, “Petrol zengini olmayan ülkemizde petrol, doğalgaz ve kömür gazı araştırmalarının itinayla yürütülmesi gerekiyor'' dedi. Doç. Dr. İnan şunları söyledi:
“Enstitü olarak Güneydoğu Anadolu Petrol bölgesi, Trakya petrol ve doğalgaz bölgesi ile Zonguldak taşkömür havzasında detaylı araştırmalar yaptık. Zonguldak taşkömürü havzasında kömür varlığına bağlı olarak 300- 600 milyar metreküp kömür içinde bulunan bir gaz potansiyelinin varlığını tespit ettik. Bu rezerv, ülkemizin 10- 20 yıllık tüm doğalgaz ihtiyacını karşılayabilecek büyüklükte.'' Doç. Dr. İnan, verilerin ardından Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun kömür gazı üretimi için ihale gerçekleştirdiğini ve ardından kömür gazının kullanılması için üretim sondajlarının başladığını kaydetti. Doç. Dr. İnan, Türkiye’de sadece Zonguldak’ta bulunan taşkömürünün içindeki kömür gazı üretimi projesinin ardından linyit kömüründen de gaz üretmek amacıyla çalışma yürüttüklerini anlattı. Doç. Dr. İnan şöyle devam etti:
“Son yıllarda linyit kömüründe de gaz potansiyelinin olabileceğini değerlendirerek ülkemizde yaklaşık 10 milyar ton rezerv bulunduğunu ortaya çıkardık. İlk çalışmayı da Soma havzasındaki yaklaşık 1 milyar tonluk linyit kömürünün içinden gaz çıkarabilmek amacıyla o bölgede çalışma yapılacak. Şu anda proje hazırlandı ve TÜBİTAK'a sunuldu. Desteklenmesi halinde önemli bir proje başlatılmış olacaktır.''

‘ABD 30 YILDIR YAPIYOR’


Kömürden gaz üretiminin ABD’de 30 yıldır devam ettiğini de kaydeden Doç. Dr. İnan, “Jeolojik nedenlerden dolayı petrol zengini değiliz. Ancak kömür kaynaklarımızdan elde edeceğimiz kamür gazı ile bu eksikliğimizi giderebiliriz. Kömür gazı, kömür yataklarının içinden sondajla çekildiği için ‘kömür gazı’ olarak adlandırılıyor. Ancak bildiğimiz doğalgazın kalitesi ile aynı'' dedi.

RADYASYON HARİTASI


Doç. Dr. İnan, Türkiye’nin radyasyon haritasının çıkarılması için de enstitü olarak çalışma başlattıklarını kaydetti. Çalışmanın proje aşamasında olduğunu aktaran Doç. Dr. İnan, onay alması durumunda projenin, üniversitelerin desteği ile 8 yılda tamamlanabileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious