Zoonoz hastalıkları tehdit ediyor

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Erzincan Veteriner Hekimleri Odası Başkanlığı, zoonoz hastalıkların Türkiye'de ve dünyada yarattığı etkiye dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Naci Gün, "Son dönemlerde sıkça gündeme gelen; Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi, Şarbon ve Kuduz gibi bulaşıcı hastalıkların ortak özellikleri 'Zoonoz', hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklardır" dedi.
Dünyada insan ve hayvanları ilgilendiren 200'den fazla zoonoz hastalığının var olduğunu, Türkiye'de ise çoğu sığır, koyun ve kanatlılarda olmak üzere 40 civarında zoonoz hastalığının mevcut olduğunu belirten Veterinerler Odası Başkanı Naci Gün, şunları söyledi: "Yabani hayvanlarda bu hastalıkların bulaşmasında rol oynuyor. Zoonoz hastalıkları, gerek sayılarının çokluğu ve gerekse yayılma alanlarının genişliği bakımından, günümüzde insan sağlığını ciddi derecede tehdit ediyor. Son yıllarda bazı Avrupa Birliği(AB) ülkelerinde görülen Deli Dana veTürkiye dahil çok sayıda ülkede görülen Kuş Gribi hastalığının, bu ülkelerin insanlarında yarattığı endişe, zoonoz hastalıklarla mücadelenin önemini açıkça ortaya koyuyor. Ayrıca hayvanların ölümüne ve verim düşüklüğüne de yol açarak ülke ekonomisine de zarar veriyor."
Dünya Gıda ve Tarım Örgütü(FAO) raporlarına göre, hayvan hastalıkları sebebiyle yılda 30 milyon tondan fazla süt kaybı olduğunu, bu miktarın, 200 milyon çocuğun günde iki bardak süt içememesi anlamına geldiğini ifade eden Gün, "AB sürecine girmiş ülkemizde hala Şarbon, Brusello, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi, Tüberküloz, Kist Hidatik ve Kuduz başta olmak üzere, hayvanlardan ve hayvansal gıdalardan insanlara geçen çeşitli hastalıklar yaygın şekilde görülüyor. Bu sorunun temel nedeni, ülkemizde uzun yıllardır veteriner hekimlik hizmetlerine gerekli önemi vermeyişimizden kaynaklanıyor. Oysa bu hizmetler hayvan sağlığı kadar, halk sağlığını da doğrudan ilgilendiriyor. Veteriner hizmetlerine yapılacak yatırımlar, aynı zamanda toplum sağlığına ve gıda güvenliğine yatırım yapılması anlamına da geliyor. Zoonoz hastalıklarla etkin mücadele edilebilmesi ve kontrol altına alınabilmesi için; ülkemizde veteriner hekimlik hizmetleri daha fazla zaman kaybedilmeden AB normlarında yeniden yapılandırılmalı. Bu kapsamda Ulusal programda öncelikli konular arasında yer alan 'Veteriner Hizmetleri Kanun Tasarısının' yasalaşması ve 1985 yılında kaldırılan Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü ve taşra teşkilatlarının yeniden kurulması gerekiyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious